Yükleniyor...

Bitcoin, Aylık Kapanışı 8.000 Dolar Seviyelerinde Yapabilecek mi?

Bitcoin fiyat grafiklerindeki mevcut aylık mum, ayı piyasasının ilk başlangıcından bu yana oluşan, diğerlerinden farklı şekilde ve büyük bir mum uzunluğunun neredeyse iki katı boyutta.

bitcoin cekic

Bitcoin fiyat grafiklerindeki mevcut aylık mum, ayı piyasasının ilk başlangıcından bu yana oluşan, diğerlerinden farklı şekilde ve büyük bir mum uzunluğunun neredeyse iki katı boyutta.

Bitcoin fiyatı Mart ayını 8.000 dolar civarında veya üzerinde kapatacak olursa grafikte “çekiç” olarak adlandırılan güçlü bir yükseliş dönüş şamdanı oluşacak. Bunun gibi bir görüntü, bir ters dönüşün yakın olduğunu ve düşük seviyelerde olunduğunu işaret edebilir.

Bitcoin fiyatı 2020’ye hiç alışık olunmayan bir başlangıç ​​yaptı. Haftalar sonra yüzde 50’nin üzerinde toparlanarak 10.000 doların üzerinde yıllık en yüksek seviyeyi test etmesinin ardından tarihi tek günlük çöküşle 4.000 doların altına düştü.

Ortaya çıkan bu fiyat hareketi, son beş yılda Bitcoin fiyat grafiğindeki en büyük aylık kırmızı mumlardan birinin oluşmasına sebep oldu. Böylesi büyük ve güçlü bir kırmızı mum 2014-2015 ayı piyasasında kripto varlığın son dip seviyeleri test etmesinden bu yana görülmedi.

Bitcoin’in 4.000 dolara sert düşüşünün ardından lider kripto varlık hızlıca toparlanmayı bildi ve neredeyse iki kat yükseldi. Tabii ki bu yükseliş sebebiyle fiyat grafiğinde büyük bir yeşil mum oluştu. Önündeki 6.800-6.900 dolar seviyelerindeki dirençten dolayı şimdilik öncü kripto varlık beklenen yükselişi yapamıyor. Bitcoin’in fiyatı bu ay sonuna kadar 8.000 dolar seviyesine ulaşabilirse ortaya ters çekiç mumu çıkacak.

Bitcoin fiyatı genellikle grafiklerdeki kırmızı ve yeşil mumlar aracılığı ile ifade edilir. Bu mumlar Japon şamdanı olarak da adlandırılır. Bu Japon şamdanlarının nasıl kapandığı, nasıl bir pozisyon aldığı analistlerden tarafından yaklaşan fiyat hareketlerini tahmin etmekte kullanılır. Bazı şamdanlar ve desenler daha belirgin bir hal alarak geri dönüşlere ait fikirler bile verebiliyor. Bu tarz sinyaller sağlayan şamdanlar arasında boğa çekiç yer alıyor.

Şamdan, altta uzun bir fitil ve küçük bir mum gövdesinin üstünde küçük veya olmayan bir fitil ile temsil edilir. Mum, saplı bir çekici andırır ve yeşil veya kırmızı kapatabilir. Ay sonlarında görülen bu desen lider kripto varlığın yükseliş trendinin devam edip etmeyeceği konusunda bilgi verecek olması bakımından oldukça önemli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner