Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatının 10 Bin Doların Altına Düşmesi ‘Satın Alma Fırsatı’ Olarak Okunuyor Olabilir

19 Şubat'taki yaklaşık yüzde 10'luk bir düşüşün ardından Bitcoin son 48 saatte büyük oranda toparlanarak yükselişe geçti ve şu anda 9 bin 600 dolar ila 9 bin 800 dolar aralığında konsolide oluyor.

Bitcoin Satın Alma Fırsatı

19 Şubat’taki yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüşün ardından Bitcoin son 48 saatte büyük oranda toparlanarak yükselişe geçti ve şu anda 9 bin 600 dolar ila 9 bin 800 dolar aralığında konsolide oluyor.

15 Şubat’taki yüzde 6,23’lük düşüş ve 18 Şubat’taki yüzde 6,59’luk toparlanmaya rağmen en büyük kripto para hafta boyunca düşüşünü sürdürdü ve sonraki günlerde haftalık en düşük seviye olan 9 bin 312 dolara kadar geriledi. Düşüş trendinin geri döndüğü söylemlerine rağmen aslında topluluk Bitcoin’in geçtiğimiz 7 gündeki performansından oldukça memnun.

Arcane Research’ün derlediği verilere göre, geçtiğimiz hafta günlük hacimde önemli yüksekler oluştu. Aşağıdaki grafiktende görüleceği üzere, 7 günlük ortalama hacim Temmuz 2019’dan bu yana düşüş trendindeyken 2020’nin başlamasıyla trend tersine döndü. Geçtiğimiz hafta en büyük kripto paranın fiyatı bin dolar düşmesine rağmen günlük hacimlerde önemli yüksekler oluştu.

Arca Bitcoin Günlük Ortalama Hacim

Tarihsel olarak Bitcoin için günlük ortalama hacimdeki artış fiyatın yükselmesiyle desteklenmiştir. 2019’daki günlük ortalama hacimdeki yükseliş trendi sırasında da fiyatın arttığına tanık oldu. Bu, piyasanın sağlığı açısından son derece önemli ve fiyatın yükselişe geçmeye hazır olduğu ve trene binmeye çalışan yatırımcılar için olumlu bir işaret.

Öte yandan korku ve açgözlülük endeksi bazı trader’lar arasında endişelere neden oluyor. İki haftalık periyotta ağırlıklı olarak ‘açgözlülük’ sinyali veren endeksteki trend son birkaç gün içinde tersine döndü ve güçlü bir ‘korku’ sinyali vermeye başladı.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Yazım sırasında korku ve açgözlülük endeksi, genellikle aşağı yönlü trend işareti veren ‘aşırı korku’ notunun hemen üzerinde 43 puanda seyrediyor. Yatırımcı açısından bakıldığında, trader’lar piyasa iyileşene kadar pozisyonlarını korudukları için güvenli bir yatırım ortamı oluşur. Bununla birlikte, geçmişte birçok yatırımcı fiyattaki düşüşler sonrası önemli bir şans yakaladı ve bu düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak kullanarak lehlerine çevirdiler.

Özetle, ticaret hacminin yükselmiş olduğu göz önüne alındığında, yatırımcıların piyasaya giriş yapmış olabileceği, bazı düşüş sinyallerine rağmen büyük bir çoğunluğun 2020’deki genel trendin boğa olduğunu düşündüğü gözlemleniyor.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner