Yükleniyor...

Bitcoin (BTC), Grayscale’in Büyük Vade Dolumundan Nasıl Etkilenecek? 4 Uzman Yorumluyor

Altı aylık hisse kilitlenmelerinin sona ermesiyle büyük bir Grayscale Trust vade dolumu, Temmuz ayında piyasaları vurabilir.

grayscale

Altı aylık hisse kilitlenmelerinin sona ermesiyle büyük bir Grayscale Trust vade dolumu, Temmuz ayında piyasaları vurabilir. JPMorgan, kilitlenme sürelerinin Bitcoin fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olacağını tahmin ediyor. Ancak diğer kripto para uzmanları, merakla beklenen kilitlenme süresinin beklendiği kadar oynaklık yaratmayabileceğini söylüyor.

Grayscale Bitcoin Trust’taki yaklaşık 40.000 Bitcoin değerindeki hisselerin bir kısmı, dünyanın en büyük Bitcoin fonu için dikkatle izlenen kilitlenme süresinin dolması ile Temmuz ayında açılacak.

Grayscale Bitcoin Trust’ın doğası gereği, fonu doğrudan satın alan kurumsal yatırımcıların satış yapmadan önce hisseleri altı ay boyunca elinde tutmaları gerekiyor.

Birçok kilitlenme dönemi Temmuz’da sona eriyor ve fondaki 650.000 Bitcoin ile fonun yaklaşık %5’i birkaç hafta içinde satılabilir. Grayscale’in en büyük Bitcoin fonu olması nedeniyle bazı yatırımcılar GBTC’nin satılmasından endişe duyarak GBTC ve Bitcoin fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı uygulayacağını düşünüyor. 

Bybt.com’a göre 18 Temmuz, 16.240 bitcoin değerinde GBTC’nin alım satıma açık hale gelmesiyle kilit açma döneminin en büyük günlerinden biri. Kilit açmanın Bitcoin piyasasını nasıl etkileyeceği konusunda 4 kripto para uzmanı görüşlerini dile getirdi. 

Kraken Intelligence Araştırmacıları

Kraken Intelligence araştırmacıları, kilitlenme süresinin sona ermesinin potansiyel olarak GBTC fiyatları ve Bitcoin üzerinde yukarı yönlü baskı sağlayabileceğini belirtti:

“Bu ay hisselerinin kilidi açılacak olan GBTC sahiplerinin oldukça büyük bir bölümünü büyük kurumlar oluşturuyor. Ayrıca, fiyat oynaklığından istemeden etkilenmemek için muhtemelen spot ve vadeli işlem piyasasında Bitcoin’i shortladılar.”

Kraken, eğer kurumlar pozisyonlarını gevşetmeye karar verirlerse GBTC’yi karşılamak için spot piyasadan Bitcoin satın almak zorunda kalacaklarını ve bunun potansiyel olarak kilidin açılmasının Bitcoin’e yarayabileceğini söyledi.

JP Morgan

Haziran ayında JPMorgan, GBTC hisse satışının Bitcoin için bir fırtına yaratabileceğini belirtti:

“Okuyucularımıza bir hatırlatma olarak, geçen Aralık ve geçen Ocak, GBTC sırasıyla 2 milyar dolar ve 1.7 milyar dolarlık en yüksek aylık girişleri gördü ve bu, önemli ölçüde hedge fonları ve diğer yatırımcılar tarafından GBTC premium para kazanma işlemlerini yansıttı. Altı aylık kilitleme dönemi Haziran ve Temmuz aylarında sona eriyor, bu yatırımcıların GBTC hisselerinin en azından bir kısmını satması muhtemel, bu da GBTC fiyatları ve daha genel olarak Bitcoin piyasaları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.”

William Quigley, Tether’ın Kurucu Ortağı

Dünyanın en büyük stablecoin’lerinden birinin kurucu ortağı, altı ay önce GBTC’ye alım yapan bazı kurumların artık zararda olduğu için vade dolumlarında hemen satış yapmayabileceğini söyledi.

“Bazıları kesinlikle bir zarar görmemek için hemen satışı erteleyecekler.”

Quigley ayrıca Grayscale’in net varlık değerindeki (NAV) düşüşün, bir zamanlar çok aranan ürün için daha az kurumsal talep olduğunu gösterebileceğini belirtti. Bunu Bitcoin’e kurumsal ilginin azaldığının bir göstergesi olarak değil, bunun kurumların Bitcoin’i başka yollarla edindiğinin (örneğin Kanada’nın Bitcoin ETF’i) işareti olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Ryan Todd, The Block Haber Ajansı

The Block Crypto’da bir araştırma analisti olan Ryan Todd, piyasanın kripto para piyasasındaki olumsuz katalizörler için büyük bir alarm durumunda olabileceğini söyledi. NAV’daki düşüş ile birçok yatırımcının kilitleme süresi dolduğunda GTBC hisselerini satmayabileceğini ekledi:

“Hatta 6 ay önce Bitcoin ödünç alıp fona göndererek GBTC primini toplamak için piyasadan bağımsız alım satım stratejilerini hedefleyen bazı yatırımcıların, ödünç alınan parayı geri ödemek için şimdi fiziksel olarak Bitcoin almak zorunda kalacağına dair bir argüman bile var.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner