Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Halving Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Bitcoin (BTC) yatırımcıları hali hazırda volatil bir piyasada yaşanan benzeri görülmemiş dalgalanmalara rağmen, lider kripto varlığın yarılanma etkinliğinden önce fonlarını yüksekte tutmaya devam ediyor.

Bitcoin halving piyasalari nasil etkiliyor

Bitcoin (BTC) yatırımcıları hali hazırda volatil bir piyasada yaşanan benzeri görülmemiş dalgalanmalara rağmen, lider kripto varlığın yarılanma etkinliğinden önce fonlarını yüksekte tutmaya devam ediyor.

Kripto piyasaları araştırma şirketi Glassnode’dan gelen son rapora göre, Bitcoin Halving’e kısa bir süre kala, BTC yatırımcıları oldukça iyimser bir halde.

Beklenen yarılanma etkinliği 12 Mayıs tarihinde gerçekleşecek ve hali hazırda 12.5 BTC olan blok ödülü etkinlik sonrası 6.25 BTC seviyesine düşecek. Bitcoin yarılanması her 210.000 blokta yani 4 yılda bir gerçekleşiyor. Bitcoin’in enflasyondan etkilenmemesi için yapılan bu düzenleme 3. yarılanma olarak Bitcoin’in tarihinde yerini alacak.

Şu anda piyasalarda yer alan Bitcoin’in %42.83’ü en az iki yıldır hareketsiz bir şekilde bekliyor. Bu sayı geçtiğimiz yıla göre %10.4 artmış durumda.

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, küresel piyasaları vuran ve kripto piyasaların tarihine kara gün olarak geçen 12 Mart büyük çöküşünden etkilenmemiş görünüyorlar. Bu çöküşten etkilenmeyen uzun vadeli yatırımcılar yıl bazında düşünüldüğünde ise halen kârlı bir şekilde yatırımlarını ellerinde tutuyorlar. Glassnode’dan elde edilen verilere göre, Bitcoin’e sahip adreslerin yıl başından itibaren %25 büyüdüğünü ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

mart-sonrasi-bitcoin-hareketi

12 Mart tarihindeki büyük çöküşten sonra, aktif hale geçen Bitcoin miktarı da artmaya başladı ve son sekiz gün içerisinde 1.711.278’den 2.037.503’e yükselerek yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Geçmişteki Bitcoin yarılanması sonraları her seferinde lider kripto varlıkta sıçramalar meydana geldi. Bu yarılanma sonrası da benzer durumun yaşanacağını düşünen yatırımcılar, 12 Mart tarihindeki çöküşü alım fırsatı olarak değerlendirerek, yatırımlarını büyüttüler. Şimdi ise Bitcoin’de yaşanması muhtemelen olan potansiyel sıçramayı bekliyorlar.

12 Mayıs tarihinde gerçekleşen olan yarılanma, her ne kadar yatırımcılar için umut vaat etse de, bu sene yaşadığımız Covid-19 pandemesi beklentileri karşılıksız çıkarabilir. Bitcoin yazım itibari ile 7.752 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner