Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) için En Büyük Tehdit Ne?

Bitcoin (BTC) 11 yıldan fazla uzun bir zamandır var olmasına rağmen, kimi konular sebebiyle en büyük kripto para biriminin geleceğinden endişe duyuluyor.

Bitcoin Tehdit

Bitcoin (BTC) 11 yıldan fazla uzun bir zamandır var olmasına rağmen, kimi konular sebebiyle en büyük kripto para biriminin geleceğinden endişe duyuluyor.

Stok akış modelinin yaratıcısı PlanB, kısa süre önce Bitcoin sahiplerine kendilerini en çok neyin endişelendirdiği sorusunu yönelttiği bir anket yaptı. Twitter’da 6 bin 500’den fazla katılımcının oy kullandığı ankette, ABD’nin regülasyon baskılarının en büyük risk olarak nitelendirildiği görüldü.

Bitcoin’in Korkulu Rüyası Mnuchin

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, yakın zaman önce yaptığı kongre konuşmasında dijital varlıklar için “önemli” yeni FinCEN gereksinimlerinin olduğuna dikkat çekmiş ve bu yeni regülasyonların yolda olduğunu söylemişti:

 Kripto para birimlerinin gizli ve bilinmeyen eski İsviçre hesapları gibi olmadığından emin olmak istiyoruz.

Geçmişte birçok kez kripto paraların yasadışı faaliyetleri kolaylaştırdığı iddialarıyla gündeme gelen Mnuchin’in bu çıkışı kripto topluluğunda endişeye neden olmuştu. Bu sebeple hazırlıkları yapılan regülasyonların kripto para piyasası için dramatik değişimlere neden olacağı düşünülüyor. Her ne kadar hükümetler Bitcoin’i teknik olarak bitirme imkanına sahip olmasalar da, benimsenmesini engellemek için fiat para tarafında birtakım regülasyonlar yapabilirler.

Vadeli İşlem Manipülasyonları

Kullanıcıların Bitcoin için büyük tehditler arasında gördükleri ikinci durum ise vadeli işlem manipülasyonları. Anket sonuçlarına bakıldığında kripto para piyasasındaki yatırımcıların manipülasyonlara dayalı vadeli işlem piyasası konusunda huzursuz oldukları görülüyor. Hatta önümüzdeki yarılama etkinliğinin Bitcoin’in fiyatına olan yukarı yönlü etkisinin bu tip manipülasyonlardan kolayca etkilenebileceği üzerinde duruluyor.

Bitcoin’in geleceği konusunda en düşük endişe kaynağı ise Craig Wright’ın iddiaları. Görünen o ki, kendini Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olarak lanse eden Wright’ın bu iddiaları çok az kişide karşılık bulmuş.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner