Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ile Emeklilik Planı Yapabilirsiniz

Bitcoin (BTC) ve kripto paralara olan ilgi arttıkça bazı uzun vade yatırımcıları da Bitcoin'i emeklilik fonu olarak görmeye başladı.

Bitcoin En İyi 10 Gün Grafiği

Bitcoin (BTC) ve kripto paralara olan ilgi arttıkça bazı uzun vade yatırımcıları da Bitcoin’i emeklilik fonu olarak görmeye başladı. Uzun vadeli tasarruf planları finansal açıdan güven arayan herkes için iyi bir fikir olsa da kripto paraların doğası gereği bir emeklilik planı için biraz uğraş ve ilgi gösterilmesi gerekiyor.

Böylesine hızlı şekilde gelişen bir sistem ile emekli olabilmek için hesabınızı aktif olarak yönetmeli ve gelişmelerini takip etmenizin büyük faydası olacaktır. Öncelikle Blockchain teknolojisini tam anlamı ile anlamak bir zorunluluktur diyebiliriz. Diğer bir yandan Bitcoin her ne kadar uzun vadede umut vadeden bir kripto para birimi olsa da diğer kripto birimlerini de inceleyip doğru tercihde bulunmak şart.

Çoğu ülkede emeklilik için uygun yatırım aracı seçilmesinin vergi sistemlerinde ve teşvikler açısından büyük avantajları bulunuyor. Bunlarla birlikte bazı şartlar da sizi bekliyor olacak. Bu şartlar örneğin Amerika’da emeklilik tasarrufları işverenler tarafından maaş kesintisi yolu ile yapılıyor ve emeklilik yaşına kadar biriken paranıza dokunamıyorsunuz. Benzer bir durum bizim ülkemizde uygulanan BES’de de geçerli ve biriken paranıza ek olarak devlet desteği veriliyor. Tabi ki bu desteğin tamamını alabilmek için BES’de şart koşulan zaman boyunca kalmanız ve emeklilik yaşını doldurmanız gerekiyor. Sistemden erken ayrılmanız durumunda ise bankalar sizden yönetim gider kesintisi, cayma bedeli gibi kesintiler talep ediyor. Bunun yanı sıra devlet desteğini de alamıyorsunuz.

Yatırımcılar bu yüzden ceplerindeki parayı korumak ve minimum vergi kesintisine maruz kalmak için Bitcoin gibi kripto paraların yanı sıra, Grayscale Bitcoin Trust gibi yatırım fonlarına yöneliyorlar. Bu tip yatırım fonlarında belirli yıllık ücretler söz konusu. Ayrıca bu sistemde özel anahtarların sahibi yatırımcılar değil fon yöneticileri oluyor.

Daha önce de birçok kez tartışıldığı gibi uzun vadede istikrarlı ve tutarlı olarak yatırım stili son 10 yılda çoğu kripto yatırımcısı için olumlu sonuçlar verdi. Bu plana herhangi bir kripto para ile emeklilik planınızı dahil edebilirsiniz. Haftalık, aylık kripto para alarak uzun vadede karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz.

Kripto birimleri uzun vadede şüphesiz akıllı yatırım araçlarıdır. Bazı kripto birimlerinde zaman zaman riskler ile karşılaşılsa da doğru seçim ile geleceğiniz için akıllı bir yatırım hamlesi yapabilirsiniz. Bugünden başlayacağınız akıllı yatırım geleceğiniz için kurtarıcı olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner