Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Sektörü Tonlarca Çöp Üretiyor

Bir araştırmacı, eski Bitcoin (BTC) madencilik donanımlarının e-atık yığınları oluşturmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulundu.

Bitcoin BTC Madencilik Makinaları Çevreye Zarar mı Veriyor

Bir araştırmacı, eski Bitcoin (BTC) madencilik donanımlarının e-atık yığınları oluşturmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulundu. Bitcoin madenciliği kârlı bir endüstri olmaya devam ederken, olumsuz çevresel etkilerinin de azımsanmaması gerekir.

PWC’nin blockchain uzmanı Alex de Vries tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, mevcut kripto para madenciliği donanımının yüzde 98’i yakın zamanda bir işe yaramayacak ve büyük olasılıkla büyük e-atık yığınları oluşturacak.

Bitcoin Madencilik Sektörü Rekabetçi Hale Geliyor

Sürekli artan zorluk nedeniyle sektör giderek daha rekabetçi hale geliyor. Yaklaşık on hafta içinde gerçekleşecek halving’den sonra eski madencilik teçhizatları eskiyecek. De Vries, “Şok edici şey, bir Bitcoin madencilik makinesinin ortalama ömrünün bir buçuk yıl olmasıdır, çünkü bu hesaplamaları yapmakta daha iyi olan yeni nesil makinelerimiz var” diye yazdı.

Tonlarca Çöp

De Vries, eski madencilik makinelerinin yüzde 98’inin doğrudan bir çöp sahasına gideceğini belirtti. BTC zaten tüm Lüksemburg’dan daha fazla e-atık üretiyor (yılda 10 kilotondan fazla) ve bu sayının halving’den sonra artması bekleniyor.

Tonlarca çöp ortaya çıkarmasının yanı sıra, Bitcoin şimdi Şili’den daha fazla elektrik tüketiyor ve bir BTC işlemi 780.650 Visa işleminden daha fazla karbondioksit salıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner