Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Altından Daha Mantıklı? Popüler İsim Açıklıyor

Kraken kripto para borsasının büyüme lideri Dan Held, Bitcoin'in (BTC) neden altından daha iyi bir seçim olduğunu yeni yazısında açıkladı.

bitcoin btc neden altindan daha mantikli populer isim danheld acikliyor

Kraken kripto para borsasının büyüme lideri Dan Held, Bitcoin’in (BTC) neden altından daha iyi bir seçim olduğunu yeni yazısında açıkladı.

Son 4000 yılda altın, dünyanın tanınan değer deposu olarak hüküm sürüyor. Altın birçok medeniyetin üzerine inşa edildiği sağlam bir para olarak kabul edilmektedir. Dan Held’e göre bu tek sağlam varlık anlatısı bugün son bulmuş durumda. Çünkü artık yeni bir varlıktan söz ediliyor: Bitcoin.

Held’e göre Satoshi, şimdiye kadar yaratılmış en iyi para olması için Bitcoin’in DNA’sını, genetik kodunu (bilgisayar kodu) dikkatle tasarladı. Bitcoin’in kodunu, hücresel işlevin organizasyonunu ve koordinasyonunu teşvik etmek için yazılmış talimatları temsil ediyor olarak düşünebiliriz. Bu genetik kod, görünür veya görünmeyen özellikler (bir organizmanın özellikleri) aracılığıyla kendini gösterir.

Biyolojide, bir özellik/karakter bir organizmanın bir özelliğidir. Charles Darwin’in doğal seleksiyonla evrim teorisine göre, kendi türlerinin diğer üyelerine kıyasla çevrelerine daha iyi uyum sağlamalarını sağlayan özelliklere sahip olan canlıların hayatta kalma, çoğalma ve genlerinin çoğunu bir sonrakine geçirme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Held’e göre para da bu konuda farklı değil. Paranın hayatta kalmasını ve gelişmesini sağlayan özellikleri vardır. Bitcoin, öncüllerinden çok daha üstün özelliklere sahip yeni bir türdür.

Dan Held madde madde şu özellikleri karşılaştırdı:

Kıtlık: Arzın Ne Kadarı Var ve Gelecekte Ne Kadarı Olacak?

Altın söz konusu olduğunda, ne kadar altın çıkarıldığını bilmiyoruz ve ne kadar altın çıkarılacağını da bilmiyoruz. Ancak okyanuslarda ya da başka yerlerde büyük miktarlarda altın olduğunu biliyoruz. Örneğin sadece bir asteroit, çeşitli metallere sahiptir ve 10.000 katrilyon dolar değerindedir. Kolaylıkla görebileceğimiz gibi, altının öngörülebilir kıtlığı çok zayıf.

Bitcoin konusunda ise herkesin evdeki bilgisayarıyla denetleyebileceği kesin bir arz ölçümüne sahibiz: 21.000.000.

Doğrulanabilirlik: Gerçek Olduğuna Güvenebilir misiniz?

Altını güvenilir bir dereceye kadar doğrulamak için pahalı makinelere ihtiyaç duyarız. Bununla birlikte günümüzde hala doğrulama hataları yaşanıyor. Bitcoin’in arzı, şimdiye kadar yapılan her işlem ve yeni işlemler, bir Bitcoin düğümü çalıştırarak evden bile kolayca öğrenilip, doğrulanabilir.

Bölünebilirlik: Ne Kadar Küçük Parçalara Bölebilirsiniz?

Altın daha küçük parçalara bölünebilir, ancak işlemden önce önceden kesilmeleri gerekir ve doğrulama maliyeti yüksektir. Bitcoin ise “Satoshi” olarak adlandırılan 1/100.000.000 parçaya bölünebilir ve daha önce de belirtildiği gibi bir herhangi bir bilgisayar ile kolayca doğrulanabilir.

Taşınabilirlik: Onu Taşıyabilir misin?

Altın son derece ağırdır ve fiziksel olarak hareket etmesi zordur. Ve dijital değildir. Yani onunla internette işlem yapamazsınız.

Almanya kısa süre önce 31 milyar dolarlık 743 ton altın rezervini, 9.3 milyon dolarlık bir maliyetle Paris ve NYC’dan transfer etti. Süreç çılgıncaydı:

  • Altın büyük bir maliyetle Frankfurt’a uçtu
  • Taşınamayacak kadar ağır olduğundan karayolu ulaşımı yapılamadı
  • Avukatlar, transit sırasında sorun çıkma ihtimaline karşı sözleşmeleri doldurmak zorunda kaldı (kaybolması veya çalınması durumunda).
  • Saflığı değerlendirmek için x-ray makineleri ve diğer teknikleri kullanan 5-8 kişilik bir ekip tarafından incelenmesi gerekti.

Bitcoin, minimum enerji tüketimi ve Bitcoin onaylarına olan güveninize bağlı olarak 10-60 dakikada transfer edilebilir.

Son olarak, altın internette hiçbir zaman dijital formatta var olmayacak.

Saklama: Güvenli Bir Şekilde Saklayabilir misiniz?

Altın, korumalar ve güvenlik ekipmanı bulunan büyük kasalarda saklanmalıdır. Taşınırken ekstra sigorta yaptırılmalı ve özel güvenlik sözleşmesi hazırlanmalı, imzalanmalıdır.

Bitcoin, 50 dolarlık küçük bir donanım cihazı kullanılarak güvenli bir şekilde güvence altına alınabilir, bir parça kağıt veya metal plaka üzerine yazılabilir veya ezberlenebilir.

Dan Held için Bitcoin, paranın doruk noktasıdır. Bitcoin, istisnai genetik kodu ve bu kodun üstün özellikler biçiminde tezahürü aracılığıyla mükemmel bir şekilde hazırlanmıştır.

Held, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, paranın zirvesidir ve varlığı altının yok oluşunun habercisidir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner