Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) S&P 500’den Bağımsız Harekete Başladı

Bitcoin (BTC) özellikle son iki gündür ciddi fiyat hareketliliği sergiliyor.

bitcoin sp500 korelasyon

Bitcoin (BTC) özellikle son iki gündür ciddi fiyat hareketliliği sergiliyor. Lider kripto para, bu hali ile Wall Street endekslerinden ayrılıyor.

Bitcoin, özellikle pandeminin ilk zamanlarında, geleneksel borsalar ile yüksek bir korelasyon gösterdi ancak son birkaç gündür farklı yol izliyor.

Tipik olarak, Bitcoin genellikle güvenli bir sığınak görevi gören bağımsız bir varlık olarak kabul edilir. Tüm bu süreç, Covid-19 salgını ile başladı. 12 Mart tarihinde yaşanan büyük çöküş sonrası Bitcoin, 24 saatten kısa sürede %40 değer kaybetti ve o zamandan beri BTC, S&P 500 olarak bilinen Amerika’nın amiral gemisi endeksi ile birlikte hareket ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatında yaşanan son yükseliş, ABD hisse senetlerinden ayrılmasına yardımcı oldu. Son bir hafta içerisinde, BTC %8 değer kazanırken, S&P 500 endeksi aynı dönem için olumsuz bir performans sergiledi.

ABD kongresi bir sonraki teşvik paketinin büyüklüğü konusunda fikir birliğine varamadığı için ABD borsası son günlerde büyük baskı altında. Bu arada, pandeminin de etkisi ile, çoğu şirket zarar bildiriyor. Tüm bunların üstüne ABD-Çin arasında devam eden, gerginlik tehlikeli boyutlara yükseldi. Bu gerginlik borsalar üzerinde olumsuz havanın oluşmasına sebep oluyor.

Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin’in tüm yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak kabul edilmesi durumunda, lider kripto paranın potansiyel yükselişi kaçınılmaz olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner