Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Altın Beraber Hareket Ediyor! Önümüzdeki Günlerde Neler Yaşanacak?

Bitcoin geçtiğimiz yedi gün içinde %4 düşüş kaydetti.

bitcoin ve altin btc

Bitcoin geçtiğimiz yedi gün içinde %4 düşüş kaydetti. Tesadüfen, altın da bir düşüş yaşadı. Altın, Mart çöküşünden bu yana en kötü haftasını yaşadı, hisse senetleri, Bitcoin ve tüm riskli varlıklar art arda düştü. Tesadüfen, BTC’nin fiyatı da düştü ve bu BTC’nin bir değer deposu olarak algılandığı argümanını güçlendirdi.

Son yedi gün içinde, ABD doları yükselirken ve altın bununla mücadele ederken Bitcoin de %4 oranında kayıp yaşadı. BTC ile altın arasındaki yüksek korelasyon, yatırımcıların her iki varlığı da aynı güvenli liman varlıkları içinde değerlendirdiklerini gösterebilir.

Bitcoin Esneklik Gösteriyor

2 Eylül’den bu yana, S&P 500 endeksi, teşvik çıkmazından dolayı %7,89 düştü. Salgının yeniden canlanması, hisse senetlerinin üzerindeki satış baskısını artırarak, diğer varlıklar üzerindeki riskleri etkiledi. ABD borsası teknik ve temel bir zayıflıkla karşı karşıya kaldığında, Bitcoin ve altın gibi varlıklar geri çekilmelere karşı savunmasız kalır. Örneğin, Mart ayında Bitcoin 3.596 dolara kadar düştü. Aynı dönemde, ABD borsası tek bir günde yaklaşık %9 düştü. ABD hisse senetlerinin düşük performansına rağmen Bitcoin 10 bin doların üzerinde kaldı. En iyi kripto para birimi, son haftalarda, zayıflayan hisse senetleri ve altın momentumunun ortasında direnç gösterdi.

Welt’te bir piyasa stratejisti olan Holger Zschaepitz, şu ifadeleri kullandı:

“İşleri perspektife koymak için: Altın, Mart ayındaki piyasa paniğinden bu yana en kötü haftayı geride bıraktı.”

Altın geçen hafta, geçmiş performanslarına bağlı olarak bir miktar düştü, borsadaki gerileme göz önüne alındığında görece iyi bir performans sergiledi. Ağustos zirvesinden bu yana, spot altın fiyatı da %10’dan fazla düştü. Altın gibi bir varlık için, iki aylık bir süre içinde %10’luk bir fiyat hareketi aşırı oynaklık olarak kabul edilir.

Bitcoin Altına Karşı Rekabet Edebilir mi?

Bitcoin etrafındaki iyimserliği bir kenara bırakırsak, blockchain ağının temellerinin güçlendiğini görebiliriz. Daha önce de bildirdiğimiz gibi Bitcoin hashrate, blok ödül yarılanmasından sonra sürekli olarak yeni zirvelere ulaştı. Bir blok ödül yarılanması, tipik olarak hashrate’in keskin bir şekilde düşmesine neden olur çünkü madenci gelirlerini yarı yarıya azaltır.

Milyarder Bitcoin yatırımcısı ve Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, BTC’nin sabit arzının uzun vadeli beklentisini güçlendirdiğini söyledi. Winlevoss, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, arzın talebi takip etmediği evrendeki ilk emtia. Bitcoin talebi, arzını genişletmez ve genişletemez. Bunu altınla karşılaştırın. Yer üstü altın arzı taleple birlikte genişliyor. Arzı esnek ve görünürde sonu yok.”

Bu durum da birçok yatırımcının Bitcoin’in zaman içinde altında daha fazla değer kazanacağını düşünmesini sağlıyor. Bitcoin’in bir değer deposu olarak artan algısının ve yükselen arzının birleşmesi, BTC’nin uzun vadeli görünümünü aydınlatıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner