Yükleniyor...

Yerli ve Yabancı Kripto Para Borsaları: Hangi Borsanın Sahibi Kim?

Merkezinde kripto paraların olduğu geleceğe doğru her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz.

hangi kripto para borsası kimin

Merkezinde kripto paraların olduğu geleceğe doğru her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Şimdiden hayatımızın bir parçası haline gelen kripto paraların ardından ortaya çıkan kripto para borsalarının da kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Peki her gün binlerce kullanıcının ziyaret ederek kripto para aldığı veya sattığı, milyonlarca dolarlık hacimlerin görüldüğü bu kripto para borsalarının sahipleri kim? Sizin için, resmi kayıtları referans alarak yerli ve yabancı kripto para borsalarının sahiplerini derledik.

Yerli Kripto Para Borsaları: Hangi Borsanın Sahibi Kim?

1) Bitexen

Bitexen

Türk yazılım mühendislerinin İTÜ Arı Teknokent’te geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle, finans teknolojisi sektöründe küresel bir oyuncu olmayı hedefleyen Bitexen’in yönetim kurulu başkanı Kemal Cenk Erdem’dir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: İstanbul/İstanbul

Kuruluş Tarihi: 2018

Borsanın Web Sitesi: https://www.bitexen.com

2) BtcTurk

Kerem Tibuk BtcTurk

Bitcoin ve kripto para alım satım platformu BtcTurk’ün kurucusu Kerem Tibuk’tur. Borsanın güncel sahibi ve yönetim kurulu başkanı Özgür Güneri’dir.

Eski siyasetçilerden iş adamı Besim Tibuk’un oğlu olan Kerem Tibuk, kripto para topluluğunda Twitter hesabından yaptığı dikkat çekici açıklamalarıyla biliniyor. Kendisi geçtiğimiz aylarda ilginç bir çıkış yaparak Bitcoin haricindeki kripto para birimlerinin tamamını shitcoin olarak tanımlamıştı.

Zaman zaman kripto para geliştiricilerine de takılan Tibuk, Ağustos ayında Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e “süzme salak” diyerek yine topluluğun dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Kıbrıs/İstanbul

Kuruluş Tarihi: 2013

Borsanın Web Sitesi: https://www.btcturk.com

3) Koinim

Ali Çağatay Yüksel Koinim

Yerli kripto para alım satım platformu Koinim’in sahibi Ali Çağatay Yüksel’dir. Yüksel aynı zamanda yönetim kurulu başkanı görevini yürütmektedir.

Borsanın Şirket Merkezi: İstanbul

Kuruluş Tarihi: 2013

Borsanın Web Sitesi: https://www.koinim.com

4) Paribu

Paribu CEO’su Yasin Oral

Türkiye’nin en yüksek işlem hacmine sahip dijital varlık işlem platformu Paribu’nun sahibi Yasin Oral’dır. Oral, aynı zamanda Paribu’nun yönetim kurulu başkanı görevini yürütmektedir.

Oral, kripto para topluluğunda hayırseverliğiyle biliniyor. Oral’ın Paribu adına Türkiye’de Ahbap Platformu, Toplum Gönüllüleri Vakfı, IKSV gibi kuruluşlarla, Afrika’da temiz suya erişim konusunda Sen de Gel Derneği ile çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: İstanbul/İstanbul

Kuruluş Tarihi: 2017

Borsanın Web Sitesi: https://www.paribu.com

Yabancı Kripto Para Borsaları: Hangi Borsanın Sahibi Kim?

1) Binance

Changpeng Zhao

Yabancı kripto para borsalarından Binance’ın kurucusu Changpeng Zhao’dur. Zhao aynı zamanda borsanın CEO’luk görevini yürütmektedir.

Bir dönem Zhao’nun Binance merkezini Malta’ya taşıdığını söylemesinin ardından Malta hükümetinin ülkelerinde böyle bir şirketin lisansı olmadığını açıklaması ve Zhao’nun iddiasının resmen yalanlanmasına dair iddialar Zhao’yu zor duruma sokmuştu. Binance şirketinin ve çalışanlarının yeri net olarak bilinmezken, uluslararası hukukun ve yasaların zayıf olduğu, illegal yapılanmaların tercih ettiği küçük ada ülkeleriyle ilişkili olduklarına yönelik çok sayıda iddia bulunuyor.

Öte yandan Zhao, kripto para topluluğunda sık sık sektöre zarar verecek kararlara imza attığı iddiasıyla eleştirilere de konu olan bir isim. Bunun son örneğini, kısa sürede hype’lanan DeFi protokolü SushiSwap’ın geliştiricisinin yüklü miktarda token’ını Ethereum’a geçirdiğini söylemesiyle büyük bir düşüşün yaşanmasının ardından yatırımcıların hayal kırıklığına uğramasıyla görüldü. SushiSwap’ı kısa bir sürede Binance’de listeleyen Changpeng Zhao ironik bir şekilde DeFi projelerine güvenilmemesi gerektiğini söyleyerek tepki çeken bir çıkış yaptı. Binance CEO’su yaptığı açıklamada:

“Birçok DeFi projesi çökecek. Kimisi kısa vadeli kazanımlar sağlarken, bir yandan da oldukça yüksek riskler taşıyacak. Kaybetmekten korktuğunuz para ile yatırım yapmayın.”

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Hong Kong/Bilinmiyor

Kuruluş Tarihi: 2017

Borsanın Web Sitesi: https://www.binance.com

2) BitMEX

Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed

Yabancı kripto para borsalarından Bitmex’in kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed’dir. Hayes aynı zamanca CEO’luk görevini yürütmektedir.

Dünyanın en büyük kripto türev borsalarından olan BitMEX, baştan aşağı  “birçok yasa dışı faaliyeti” kasten kolaylaştıracak şekilde tasarlanmakla suçlanıyor. Söz konusu suçlamalar, BMA LLC’nin 16 Mayıs’ta ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne açtığı büyük davada yapıldı. Davacı, BitMEX’in çatı şirketi HDR Global Trading ve borsanın üst kademe yöneticileri Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed’i şantaj, kara para aklama, elektronik dolandırıcılık ve lisanssız para aktarım işi yürütmek dahil birden çok suça dahil olmak veya yataklık etmek ile suçluyor.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Seyşeller/Seyşeller

Kuruluş Tarihi: 2014

Borsanın Web Sitesi: https://www.bitmex.com

3) Bitfinex

JL van der Velde

Yabancı kripto para borsalarından Bitfinex’in kurucuları Giancarlo Devasini ve Raphael Nicolle’dir. Borsanın CEO’luk görevini JL van der Velde yürütmektedir.

Tether ve kripto para borsası Bitfinex, uzun zamandır 850 milyon doları geçkin bireysel ve kurumsal fonun kaybından yargılanıyor. Borsa, 850 milyon dolar kaybettiği iddia edilen ve daha sonra olayın üstünü sessizce örtmek için kardeş kuruluşu Tether’den fon kullanmaya çalıştığı büyük bir örtbas ile suçlanıyor. Dava, New York başsavcısı Letitia James’in, Tether’ın “yeterli likidite içermediğinden” şüphelenerek Bitfinex ve Tether ile ilişkili birkaç şirketi araştırmaya başladığı 2018’e dayanıyor ve henüz kapanmış değil.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Tayvan/Tayvan

Kuruluş Tarihi: 2012

Borsanın Web Sitesi: https://www.bitfinex.com

4) Bitstamp

Damijan Merlak ve Nejc Kodric

Yabancı kripto para borsalarından Bitstamp’ın kurucuları Damijan Merlak ve Nejc Kodric’dir. Kodric aynı zamanca CEO’luk görevini yürütmektedir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Lüksemburg/Lüksemburg

Kuruluş Tarihi: 2011

Borsanın Web Sitesi: https://www.bitstamp.net

5) Bittrex

Bill Shihara

Yabancı kripto para borsalarından Bittrex’in kurucuları Bill Shihara, Richie Lai ve Rami Kawach’dır. Shihara aynı zamanca CEO’luk görevini yürütmektedir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: ABD/ABD

Kuruluş Tarihi: 2014

Borsanın Web Sitesi: https://global.bittrex.com

6) Coinbase

Brian Armstrong ve Fred Ehrsam

Yabancı kripto para borsalarından Coinbase’in kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam’dır. Armstrong aynı zamanca CEO’luk görevini yürütmektedir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: ABD/ABD

Kuruluş Tarihi: 2012

Borsanın Web Sitesi: https://www.coinbase.com

7) Huobi

Huobi Leon Li

Yabancı kripto para borsalarından Huobi’nin kurucusu Leon Li’dir. Li, aynı zamanda Huobi Group CEO’luk görevini yürütmektedir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Singapur/Singapur

Kuruluş Tarihi: 2013

Borsanın Web Sitesi: https://www.huobi.com

8) KuCoin

Michael Gan KuCoin

Yabancı kripto para borsalarından KuCoin, Michael Gan, Eric Don, Top Lan, Kent Li, John Lee, Jack Zhu ve Linda Lin’in ortaklığında kurulmuştur. Şirketin CEO’luk görevini Michael Gan yürütmektedir.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Singapur/Singapur

Kuruluş Tarihi: 2017

Borsanın Web Sitesi: https://www.kucoin.com

9) OKEx

Star Xu

Yabancı kripto para borsalarından OKEx’in kurucusu Star Xu’dur. Borsanın CEO’luk görevini Jay Hao yürütmektedir.

Yakın zaman önce yüksek risk içeren kaldıraçlı işlemler yaptıran OKEx’in binasını basan mağdurların binaya saldırıları geçmişte OKEX yönetimini sıkıntıya sokmuştu. Buna ek olarak OKEx kurucusu Star XU çeşitli soruşturmalar ve dolandırıcılık şemalarıyla bağlantısı olduğu iddialarıyla Şangay polisi tarafından daha önce göz altına alınmıştı.

Borsanın İlk/Mevcut Şirket Merkezi: Malta/Malta

Kuruluş Tarihi: 2014

Borsanın Web Sitesi: https://www.okex.com

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner