Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Altın Korelasyonu Zayıflıyor mu?

Bitcoin'in son fiyat rallisi, muhtemelen altının rekor seviyelerden düşüşü sebebiyle yana doğru harekete geçti.

BTC coktu 3

Bitcoin’in son fiyat rallisi, muhtemelen altının rekor seviyelerden düşüşü sebebiyle yana doğru harekete geçti.

Kripto para birimi son dört gündür 11.600-11.900 dolar genel aralığında işlem görüyor.
Bu arada altın ise Cuma günü ulaşılan 2.075 dolarlık rekor seviyeden %4.2 düşüşle, haberin yazımı itibariyle 1.988 dolar civarında işlem görüyor.

Her iki varlık da son zamanlarda nispeten güçlü bir pozitif korelasyon geliştirdi. Altın 7 Ağustos’a kadar üç hafta içinde 1.800 dolardan 2.075 dolara yükseldi. Aynı dönemde Bitcoin 9.100 dolardan 12.118 dolara yükseldi.

Sonuç olarak, iki varlık arasındaki bir aylık korelasyon, Skew veri kaynağının belirttiği üzere %68,9’luk rekor bir yüksekliğe ulaştı. Büyüyen korelasyon, Bitcoin’i çevreleyen “değer deposu” anlatısını doğrularken, aynı zamanda kripto para birimini altın satışlara karşı savunmasız hale getiriyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi, haberin yazımı zamanında %0.6 civarında seyrediyor ve son dönemdeki en düşük seviye olan %0.5’ten 10 baz puanlık bir artışı temsil ediyor. Bir getiri sağlamayan altın, tahvil getirileri artmaya devam ederse, daha derin geri çekilmelere maruz kalabilir ve potansiyel olarak Bitcoin’i daha aşağıya itebilir.

LMAX Digital’de bir para birimi stratejisti olan Joel Kruger, hisse senedi piyasalarında potansiyel bir satışın, Bitcoin’in yukarı yönlü gidişatı için altının geri çekilmesinden daha büyük bir risk olduğuna inanıyor.

Kruger “Hisse senetlerinde yaşanan bir geri dönüş, genişletilmiş hisse senetlerinin tersine dönme riski ve Mart ayında gördüklerimizi görme potansiyeli göz önüne alındığında Bitcoin’i tehdit edebilir” dedi. ABD Kongresi ek koronavirüs uyarısı konusunda çıkmaza girerse küresel hisse senetleri baskı altına girebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner