Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto para piyasası son derece hareketli ve son zamanlarda kaydedilen gelişmeler sonucunda olarak ciddi değer kayıpları yaşadı.

Bitcoin icin Tehlike Canlari Caliyor

Kripto para piyasası son derece hareketli ve son zamanlarda kaydedilen gelişmeler sonucunda olarak ciddi değer kayıpları yaşadı. Durum böyle olunca, yatırımcılar kripto para fiyatlarının neden düştüğünü merak etmeye başladı. Biz de, sizler için Bitcoin (BTC) kripto paraların neden düştüğünü detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Bu rehber içeriğimizde Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin son dakika yorumları düşüşlerde ne kadar etkili, düşüşlerin ardından Bitcoin ne zaman yükselir ve Bitcoin’de son durum hakkında konuşacağız.

1- Kripto Paralarda Aşırı Değerlenme

Son düşüşten önce Bitcoin farklı seviyeler üzerinden düşüşler gerçekleşti ve bu durum diğer kripto paralar boyunca piyasada aynı şekilde izlediğini söyleyebiliriz. Özellikle Bitcoin başta olmak üzere, kripto paralarda aşırı değerlenme durumu çok fazla olabilir ve bu durum, kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştiren kişilerin karlarını realize etmeleri için büyük satışlar gerçekleştirilebilir ve bu yüzden kripto para fiyatlarında düşüşler meydana gelebilir. Bu düşüşler genellikle finansal piyasalar üzerinde sık sık olur ve eğer projelerin temeli sağlamsa uzun vadede artış sergileyeceğini söyleyebiliriz.

bitcoin btc fiyat analizi yukselis paterni olusturdu onemli seviyeler neler

Analistler kripto para yorumlarında zaman zaman, Bitcoin ve altcoin’lerin aşırı yükseldiğini ve bu nedenle baloncukların oluştuğunu belirtiyor. Aşırı yükselişler nedeniyle kripto paralar daha sonra sert fiyat düzeltmelerine gidebiliyor. Bu nedenle “Bitcoin fiyatı neden düşüyor” sorusuna ilk yanıt olarak aşırı değerlenme cevabı verilebilir.

2- Panik Satışları

Panik satışlar genellikle bir proje hakkında çıkan dedikodular, devlet regülasyonları ve farklı mecralardan gelen açıklamalar başta olmak üzere farklı gelişmeler, kripto para piyasalarında ve Bitcoin’de panik satışını tetikleyebilir. Özellikle son günlerdeki gelişmelerin kripto para piyasasında panik satışları, piyasadaki belirsizlik ile birleştiği zaman ciddi sonuçları olabilir ve piyasayı daha da aşağıya sürebilir.

Kripto paralar neden düşüyor son dakika haberler bu düşüşlerde ne kadar etkili? Özetle önde gelen kişi veya kurumların yaptığı açıklamalar kripto paralarda panik satışına yol açabilir. Bu nedenle “Kripto para neden düşüyor” sorusuna ilk yanıt olarak aşırı değerlenme cevabı verilebilir.

3- Yatırımcı Psikolojisi

Finansal piyasaların tümü de olmak üzere kripto para piyasalarında psikolojinin etkisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para piyasalarında devletler ve kuruluşlar, piyasayı olumlu şekilde etkileyecek gelişmeler çıktığında piyasada olumlu havanın sonucu iyimser bir psikoloji oluşsa da, tam tersi durumun olması durumunda yatırımcı psikolojisi tam tersi duruma döner. Bu ayrıca panik satışları ve stop emirleri ile birleştirildiği zaman ise kripto para piyasalarında yıkıcı etkileri oluştuğunu görebiliriz. Bu durumun önemli bir bölüm oluşturduğunu senenin başında WallStreetBets subreddit’i, Dogecoin’i (DOGE) aynı anda yüksek derecede alım gerçekleştirerek piyasa değerini yükseltip diğerlerini de kendilerine çekme işlemini tamamladıktan sonra aniden satış gerçekleştirildi. Diğer bir örnek ise, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın Tesla’lar için Bitcoin ve Dogecoin kabul edeceğini ve şirketin de 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını söyledikten sonra kripto para piyasalarında ani satışlar gerçekleşti. Üçüncü örnek ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Bitcoin’in balon olduğunu söylemesi durumu da Bitcoin’in fiyatını düşürmede etkili oldu. Bu nedenle kripto para neden düşüyor sorusunun bir diğer yanıtı olarak yatırımcı psikolojisi yanıtı verilebilir.

4- Regülasyonlar

Devletler piyasaları regülasyonlar çıkararak etkileyen konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden özellikle büyük devletler başta olmak üzere devletlerin çıkardığı regülasyonlar, kripto para piyasası üzerinde oldukça etkili. Bu sene gerçekleşen son regülasyonların kripto para piyasasında son derece yıkıcı etkisi oldu. İlk olarak özellikle Çin’in kripto paraları yasaklaması sonucu gerçekleşen satışların kripto paraların değerini düşürdüğünü söylemek mümkün. Çin’deki eyaletlerin Bitcoin ve Ethereum (ETH) madenciliğini yasaklayarak düzenlenen baskınlar sonucu madencilik aktivitelerinin çoğunun durdurulması sonucu kripto paraların piyasa değerleri düştü. Ayrıca Çin’in kripto para borsalarını yasaklaması ile birlikte Çin’li vatandaşların aynı anda çıkma istekleri ile birlikte gerçekleşen satış baskısı ile birlikte kripto para piyasalarında çöküşün gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ayrıca ABD’de 10.000 dolar üzerinde kripto para işlemi gerçekleştirilen kişilerin işlemlerini vergi dairesine bildirilmesi zorunluluğunu eklemesi de piyasada aktif olan kişilerin ellerindeki kripto paralarını satıp nakde geçtikleri için kripto paraların düşürüldüğünü söyleyebiliriz.

5- Hash Oranlarının Düşmesi

Bitcoin gibi madencilik temelli kripto paraların değerlerinin bir kısmı madencilik ile çalıştığı için giderek artan hash gücü ve azalarak artan arzlar ile birlikte değerini korumasını ve artırmasını sağlar. Ama son günlerdeki gibi hash seviyelerinde ciddi azalmaların oluşması ise Bitcoin ve madencilik temelli kripto paraların değerlerini ciddi şekilde olumsuz olarak etkiler. Özellikle Çin’in madencilik aktivitelerini yasaklaması ve madencilik aktivitelerini gerçekleştiren kişilerin tutuklanmasına karar verdikten sonra madencilerin bir kısmı ekipmanlarını satıp piyasadan tamamen çıktılar. Geri kalan madenciler ise ekipmanlarının tamamını, kripto para madenciliğine olanak tanıyan ülkelere taşıma çalışmaları madencilik seviyelerini düşürüp kripto para fiyatlarının düşmesine sebep verdi. Bu da, madencilik şirketlerinin kendi cihazlarını başka bölgelerde kurana kadar belli bir süre geçmesi gerektiğini hesaba katarsak, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatlarındaki düşüşleri açıklayabilir. 

Bitcoin Hashrateinin Yukselmesi BTC Fiyati Icin Ne Anlama Geliyor

Zincir üstü analistlerin kripto para yorumlarına bakarak hash oranındaki hareketlilikleri takip edebilirsiniz. Altcoin fiyatları Bitcoin’le ilişkili olduğundan BTC hash oranının düşmesi sonrası altcoin’lerde de değer kayıpları yaşanabiliyor. Bu nedenle kripto paralar neden düşüyor sorusuna yanıt olarak hash oranındaki hareketlilikler gösterilebilir.

6- Güncellemeler

Kripto paralarda güncelleme öncesi genellikle düşüşlerin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Özellikle madencilik tabanlı kripto paralarda veya madencilikten farklı bir algoritmaya dönmeye çalışan kripto paralarda bu durum gerçekleşebilir. Ayrıca, madencilerin kabul etmediği güncellemeler ile birlikte kripto para fiyatları tamamen dibi vurabilir. Bu durumun sonucu olarak, kripto para güncellemeleri esnasında farklı koşullar hesapta olduğu için kripto para fiyatları olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner