Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri son birkaç gündür ciddi bir düşüş hareketi başlattı

bitcoin ve kripto para piyasalari neden dusuyor

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri son birkaç gündür ciddi bir düşüş hareketi başlattı. Lider kripto para birimi yazının yazıldığı sırada 18.000 dolar seviyesinin altında işlem görüyordu. Ethereum (ETH) ile birlikte diğer altcoin’ler de kayda değer bir değer kaybı yaşadı. Önemli altcoin’lerin son 24 saatteki düşüş oranları şu şekilde:

  • Ethereum (ETH): %2
  • XRP: %3
  • Bitcoin Cash (BCH): %2
  • Litecoin (LTC): %3.62
  • Chainlink (LINK): %4.69
  • Cardano (ADA): %3.45
  • Stellar (XLM): %6.59
  • NEM (XEM): %9.20
  • Uniswap (UNI): %7.51

Düşüşün Sebebi Ne?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralardaki bu düşüşle beraber, genel bir düşüşün de var olduğu gözlemlendi. Dünya hisse senedi piyasalarında da aynı şekilde bir düşüş yaşanıyor. Analist Tunç Şatıroğlu’na göre şu an VIX’te bir artış var. Bilindiği üzere VIX endeksi (Chicago Board Options Exchange Volatility Index) piyasalardaki korku derecesini ölçmeye yarayan bir endekstir.

Ekran Resmi 2020 12 11 15.21.58 2

Şatıroğlu’na göre ticaret anlaşması olmadan BREXIT ihtimali kuvvetlendikçe VIX artış yaşıyor. Bu da DAX endeksi (Alman Birleşik Borsa Endeksi) üzerinde baskı oluşturuyor. Analist Şatıroğlu, Borsa İstanbul’daki (BIST) düşüş hakkında da konuşarak şu ifadeleri kullandı:

“Yaptırım konusunu da eklersek borsamız yine iyi tutunuyor.”

Analist Tunç Şatıroğlu ayrıca altın için olumlu gelişmeler olduğunu ifade etse de VIX’teki anormal artışın, anormal hareketlere sebep olabileceğini söyledi.

https://twitter.com/TuncSatiroglu/status/1337371735822360576

Şatıroğlu’nun da ifade ettiği gibi VIX’te yaşanan anormal artış, tüm piyasalarda anormal değişimlere neden olabilir. Kripto para piyasasının da diğer piyasalarla beraber bu süreçten etkilenme ihtimali yüksek. Şatıroğlu bir takipçisinin, “Kürsel anlamda borsalar düşüşte, ons düşüşte, Bitcoin düşüşte, bu anlamda para nereye gidiyor?” şeklindeki sorusuna ise “VIX artınca ABD hazine tahvillerine gidiyor para” şeklinde yanıt verdi.

https://twitter.com/TuncSatiroglu/status/1337376276517179392?s=20


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x