Yükleniyor...

Bitcoin Cüzdanın Parolasını Unutan Yatırımcının 13 Milyon Doları Buhar Oldu!

Bir yatırımcı, dijital cüzdanının parolasını unuttuğu için 12.

Bitcoin Cüzdanın Parolasını Unuttu 13 Milyon Doları Buhar Oldu

Bir yatırımcı, dijital cüzdanının parolasını unuttuğu için 12.9 milyon dolar değerindeki Bitcoin’ine (BTC) erişemediğini iddia etti.

Lumanubreconn isimli Reddit kullanıcısı tarafından tarihin en büyük hayat derslerinden biri olmaya aday bu gelişme 26 Kasım’da paylaşıldı. Lumanubrecon, gönderdiği mesajda içinde 1.800 BTC bulunan dijital cüzdanına erişemediğini söyledi.

Sahip olduğu BTC’leri “Brain Wallet” dijital cüzdanına 2016 yılında depoladığını ifade eden lumanubrecon, depolama işleminin olduğu dönemde oluşturduğu şifreyi kullanarak cüzdan hesabını kurtarmaya çalıştığını, ancak cüzdanın kilidi açamadığını belirtiyor.

Brain Wallet, normalde şifrenin fiziksel veya dijital kaydının bulunmadığı bir Bitcoin cüzdanı türü. Cüzdan bunun yerine kullanıcılar tarafından hatırlanması kolay, fakat kırılması zor bir parola oluşturuyor. Örneğin, kullanıcı için akılda tutulması kolay cümlenin içindeki harfler, farklı sayılarla ya da sembollerle değiştirilerek kırılması zor bir şifreye dönüştürülüyor.

Lumanubrecon, paylaştığı mesajda “Şifre cümlesini ezberlemenin yanı sıra, cümleyi bir kitaba da yazdım. Buna rağmen şifreli cümlemi girdiğimde, içine 1.800 BTC gönderdiğim adrese ulaşamıyorum” ifadelerini kullandı.

Kullanıcının talebi üzerine yapılan analiz beraberinde yeni soruları getirdi. Bitcoin işlemlerinin izlendiği analiz sitesi Bitinfocharts verilerine göre, 2016 yılında yaklaşık 1.800 BTC bakiyesi olan iki cüzdanın olduğu ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından bir Reddit moderatörü gönderiyi “muhtemel sahte” olarak işaretledi. r/Bitcoin subreddit’inin moderatörü BashCo, Bitcoin (BTC) depolamak için “Brain Wallet” kullanılmasını eleştirdi.

BashCo, “Beyni olan birinin asla yapmayacağı bu kadar aptalca bir şey için neden Brain Wallet deniliyor? Hikaye o kadar aptalca ki, gerçek olmadığını varsayıyorum” şeklinde tweet attı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner