Yükleniyor...

Bitcoin Davasında Karar Çıktı: Wright’ın Lehine Karar Verildi

Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright, iş ortağı David Kleiman’ın ailesiyle karşı karşıya geldiği hukuk davasında galip geldi.

craig wright bitcoin btc

Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright, iş ortağı David Kleiman’ın ailesiyle karşı karşıya geldiği hukuk davasında galip geldi. Mahkeme jürisi Wright’ın beklenenden daha az bir tazminat ödemesine karar verdi.

Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Craig Wright ve Bitcoin’in ilk dönemlerindeki geliştiricilerinden olan, 2013 yılında hayatını kaybeden Dave Kleiman’ın ailesiyle olan davayı kazanarak on milyarlarca dolar ödemekten kurtuldu.

Craig Wright, 2016 tarihli bir blog gönderisinde, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Kripto para topluluğundaki birçok kişi ise Wright’ın iddiasına şüpheyle bakıyor.

Kleiman’ın ailesi ikilinin Bitcoin’i birlikte icat ettiklerini belirtirken, Wright ise herhangi bir ortaklığın olmadığını Bitcoin’i tek başına bulduğunu söylüyor.

David Kleiman bitcoin
Dave Kleiman

Mahkeme jürisi Kleiman’ın Wright ile birlikte Bitcoin’in ortak kurucusu olduğunu reddetti ve Satoshi’nin varsayılan servetinin yarısının Kleiman’a ait olmadığı kararını verdi.

Wright, 100 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Ancak Wright ve Kleiman’ın ortak girişimi W&K Info Defence Research LLC ile ilgili fikri mülkiyet haklarının ihlali nedeniyle Wright’a 100 milyon dolar tazminat ödemesi emredildi. Bu para, Kleiman’ın malikânesinden ziyade doğrudan W&K’ya gidecek.

Wright, 100 milyon dolar ödeyecek olmasına rağmen çok daha büyük bir meblağdan kurtulmuş oldu. Kararın hemen ardından Wright, şu ifadelere yer verdi;

“Bu oldukça iyi bir sonuç oldu ve kendimi tamamen haklı hissediyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner