Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatının 50.000 Dolara Yükselmesi için Volatilite Şart!

Asya oturumu sırasında Bitcoin fiyatı yine arttı ve TSİ 06:

Bitcoin Fiyatı Volatilite

Asya oturumu sırasında Bitcoin fiyatı yine arttı ve TSİ 06:00 sularında 13.000 doları geçti. En büyük kripto para birimi şu sıralar 13.030 dolardan el değiştiriyor.

Birçok piyasa analisti fiyatın 10.000 doların altında uzun süre takılıp kalacağını bekliyordu, ancak beklendiği gibi olmadı. Hatta grafiklerde Bitcoin fiyatının daha da yükseleceğini gösteren birçok emare söz konusu. Geçtiğimiz 24 saat içinde en düşük 12.260 dolar seviyesi görüldü. Yani en büyük kripto para birimi gün içinde değerini yaklaşık 1.000 dolar artırmış durumda.

Sadece 3 ay önce 5.000 dolar olan Bitcoin fiyatı buralara nasıl geldi? Haziran ayının sonunda 14.000 dolara kadar dayanan Bitcoin neden 9.500 dolara kadar geriledi? Bitcoin fiyatındaki bu volatiliteye neden olan şey ne?

ThinkMarkets FX’in baş piyasa analisti Naeem Aslam’a göre, geçtiğimiz ay 10.000 doların üzerine götüren fiyat hareketi ortalama bireysel yatırımcının Bitcoin’e geri döndüğüne dair güçlü bir sinyaldi. Coinsquare Capital’in kurumsal ticaret müdürü Lennon Sweeting, yukarı yönlü sert hareketlerden sonra gelen sert düşüşlerin çok fazla Bitcoin’e sahip olan, piyasası sarsabilecek kilit oyunculardan kaynaklandığını belirtiyor.

Elbetteki Facebook’un dijital parası Libra. Yapılan birçok analizle Libra’nın Bitcoin’deki yükselişe katkı sağladığı açıkça görüldü. Libra, Bitcoin gibi bir kripto para olmaktan ziyade bir dijital para olsa da insanları dijital varlıklara çeken önemli bir itici faktör.

Piyasa analisti Aslam’a göre, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.000 doları geçecek ve hatta geçmekle kalmayıp önümüzdeki birkaç yıl içinde 50.000 dolara kadar yükselecek. Aslam’ın bu şekilde düşünmesinin nedeni ise kurumsal yatırımcıların portföylerine Bitcoin’i eklemeye başlaması ve SEC’in bir Bitcoin ETF’sine onay vermesinin artık zaman meselesi olması.

Öte yandan volatilite veya fiyat oynaklığı insanları Bitcoin’e çeken ana etmenlerden sadece biri. Bitcoin fiyatı yükseldikçe ve fiyat dalgalanmaları arasındaki farklar büyüdükçe volatilitenin daha da artması bekleniyor. Bitcoin’deki volatiliteden rahatsız olanlara BitMEX CEO’su Arthur Hayes, “Volatiliteden kaçmak istiyorsanız S&P 500’e yatırım yapmalısınız” diyerek göndermede bulunmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner