Yükleniyor...

Bitcoin gidişatı için bu 5 onchain verisine dikkat edin!

Bir süredir düşüş eğiliminde olan Bitcoin (BTC) için hangi istatistiklerin takip edilmesi yön hakkında ipuçları verebilir?

BTC boğa

Bir süredir düşüş eğiliminde olan Bitcoin (BTC) için hangi istatistiklerin takip edilmesi yön hakkında ipuçları verebilir?

Mart ayında ATH tazeleyen Bitcoin, kripto yatırımcılarını bir süre sevindirmişti. Fakat daha sonrasında Spot ETF’lerden gelen net çıkışlar ve jeopolitik sorunlar piyasaya adeta darbe vurdu. 73.800 dolardan bu yana satış baskısı gören kripto paraların amirali, şu an için 61.000 dolar bandında savaş veriyor. Hem teknik hem de psikolojik açıdan önemli olan bu seviye BTC’nin kaderini belirleyebilir.

Peki kripto para piyasasının gidişatı için hangi unsurları göz önünde bulundurmalıyız?

kripto btc bitcoin veri

1- Bitcoin talep artışının takibi

2024’ün ilk çeyreğinde, ABD spot ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelen Bitcoin talebinde kayda değer bir artış görüldü ve rekor seviyelere ulaşıldı. Ancak Mayıs ayından sonra bu talepte ciddi bir yavaşlama görüldü.

Bitcoin’in dibe vurup düşmediğini belirlemek için kalıcı sahiplerden gelen talebi gözlemlemek hayati önem taşıyor. Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları artık ayda 72.000 Bitcoin satın alıyor. Ancak talep, 2024’ün başına göre önemli ölçüde düşük. Sürdürülebilir bir fiyat yükselişi için talebin artmasa oldukça kritik bir öneme sahip.

bitcoin talep btc kripto

2- Yatırımcıların kârlılık seviyesi

Diğer bir gösterge ise yatırımcıların kârlılığıdır. Şu anda, trader’lar için zincir üzerinde gerçekleşmemiş marjlar negatif durumda, bu da satış baskısının azaldığını gösteriyor ancak fiyat toparlanmasına hazır olunduğu anlamına gelmiyor. Yükseliş sinyali için bu marjların pozitife dönmesi ve 30 günlük basit hareketli ortalamanın üzerine çıkması gerekiyor.

bitcoin kripto yatirimci

3- Stablecoin likiditesi

Tether’in USDT piyasa değerindeki büyüme, kripto para piyasasındaki likiditenin bir göstergesi. Nisan ayı sonunda 12,6 milyar dolara ulaştıktan sonra, son 60 gündeki büyüme dramatik bir şekilde yavaşlayarak 2,5 milyar dolara geriledi ve bu, Kasım 2023’ten bu yana en yavaş hıza işaret ediyor.

Bitcoin fiyatlarının toparlanması için stabilcoin likiditesinde bir hızlanma şarttır. Bu, piyasaya daha yüksek fiyat seviyelerini desteklemek için gerekli sermaye girişini sağlayacaktır.

kripto veri bitcoin btc

4- Bitcoin için ana destek seviyelerinin takibi

İzlenecek bir diğer gösterge, Metcalfe’nin fiyat değerleme bantlarına göre şu anda 56.000 dolar olarak görülen Bitcoin’in ana destek seviyesidir.

Bu seviye tarihsel olarak önceki döngülerde hem direnç hem de destek görevi görmüştü. Ayrıca, Mayıs 2024’te fiyatı yaklaşık 56.500 dolara düştüğünde Bitcoin’e de destek sağladı. Bu kritik desteğin altına bir düşüş, piyasa için önemli bir düzeltmeyi işaret edebilirken. Bu seviyenin üzerinde kalmak ise boğa sezonuna dair sinyalleri artıracaktır.

bitcoin btc düsüs grafik

5- İnsanların kriptoya olan eğilimi

Kripto para piyasasına olan ilgiyi Google Trends verileriyle takip edebiliriz. İnsanların hangi terimi ne kadar araştırdığını gösteren bu istatistik, ne kadar yüksek ise kripto paralarda boğa sezonu o kadar şiddetli olabiliyor.

Örneğin aşağıdaki görsele bakıldığında tepe noktası (100 puan), Mart ayında gelmiş, yani Bitcoin’in ATH yaptığı süreçte. Son zamanlara baktığımızda ise kayda değer bir düşüş var. Yani şu sıralarda kripto paralar pek de önemsenmiyor.

Piyasanın toparladığını ve boğa sezonunun yaklaştığını, Google Trends’teki “Bitcoin/Kripto” gibi araştırmaların yükselişe geçmesiyle anlayabiliriz.

btc sosyal metrik kripto

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner