Yükleniyor...

Bitcoin Gold (BTG) Yine %51 Saldırısına Uğradı

Yeni bilgiler, Bitcoin Gold'un geçen hafta %51 saldırısına uğradığını gösteriyor.

Bitcoin Gold BTG Saldırı

Yeni bilgiler, Bitcoin Gold’un geçen hafta %51 saldırısına uğradığını gösteriyor. Toplam 70.000 doların üzerinde çifte harcama yapıldı ve bu da ağın saldırı altında olduğu gösterirken, ağ güvenlik sorunlarıyla yine gündeme geldi.

Tek bir kuruluş veya kişinin, belirli bir ağın hashrate’inin çoğunluğunun kontrolünü ele geçirdiğinde %51 saldırısı gerçekleşir. Hashrate’in çoğunluğunun kontrol edilmesiyle işlemlerin değiştirilmesi, doğrulanmalarının engellenmesine, tersine çevirme veya çifte harcama yapmak mümkün olur.

Bitcoin Gold ağında elde edilen bulgular, ağda geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri BTG işlemlerinde çift harcama yapıldığını gösteriyor. İlk çifte harcama 1.900 BTG (yaklaşık 19.500 dolar) ile yapılırken, ikinci çifte harcama 5.267 BTG (yaklaşık 54.000 dolar) ile yapıldı.

Bitcoin Gold Hashrate

Bitcoin’in hard fork’u olan Bitcoin Gold, Equihash (144,5) veya Zhash kullanıyor. Bitcoin’in sürekli artan hashrate’inin aksine BTG’nin hashrate’i 2018’in ortasından bu yana ciddi oranda düştü. Bunun sonucunda ağ daha az güvenli hale geldi ve bunun sonucunda %51 saldırısını yapmak mümkün olmuş oldu.

İlk %51 Saldırısı Değil

Geçen hafta meydana gelen %51 saldırısı Bitcoin Gold’un kısa tarihinde görülen ilk saldırı değil. Ağa ilk %51 saldırısı 2018 yılında yapıldı ve büyük zararlara neden oldu. İlk saldırıda borsalar hedef alındı. Bitcoin Gold yetkilileri tüm borsaların onay sayısını arttırmalarını ve büyük mevduatları dikkatle kontrol etmelerini tavsiye etseler de bilgisayar korsanları toplamda en az 18 milyon dolarlık vurgun yaptılar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner