Yükleniyor...

Bitcoin’de Golden Cross Oluştu! Bu Boğa Piyasasının Başlangıcı Anlamına mı Geliyor?

Kripto kışı bitmiş olabilir.

Bitcoin Fiyatı Golden Cross

Kripto kışı bitmiş olabilir. Öncü kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) 27 Ekim 2015 tarihinden bu yanaki ilk golden cross oluştu ve bu tüm piyasa için bir pivot noktası oldu.

Ayrıntılara girmeden önce, bu analizdeki üç ana göstergeyi açıklamak gerekiyor: hareketli ortalama, golden cross ve death cross.

Hareketli Ortalama, Golden Cross ve Death Cross

Hareketli ortalama (MA), trend takipçisi olarak kullanılan önemli bir göstergedir ve teknik analizlerde sıkça kullanılır. Hareketli ortalamalar, fiyatların nereye gideceği hakkında bir yol göstermekten ziyade gecikmeli olarak mevcut yönü göstermek için ele alınır. Geçmiş fiyatlara dayalı olduğundan dolayı gecikmeli bir göstergedir.

Kısa vadeli hareketli ortalama potansiyel bir boğa sinyali veren uzun vadeli hareketli ortalamanın üstünden geçtiğinde golden cross oluşur. Birçok yatırımcı golden cross’u kalıcı uzun vadeli bir boğa piyasasına başlayabilecek en keskin ve güçlü alım sinyallerinden biri olarak görmektedir. Tam tersi noktada, bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalamasının uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğü zaman büyük bir satış potansiyeli olduğunu gösteren death cross oluşur.

Geçmişteki Golden Cross’lar

8 Şubat 2012’de Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıktığında günlük grafikte ilk golden cross oluştu. Her ne kadar bu model oluştuktan sonra fiyat gemen %30 oranında düşse de 13 ay süren ve %6.789’u bulan bir artış kaydedildi.

Günlük Bitcoin grafiğinde ikinci golden cross 11 Temmuz 2014’te görüldü ve ardından %27’lik bir düşüş görüldü. Bu hamle 4 Eylül 2014’te 200 günlük hareketli ortalama ile 50 günlük hareketli ortalama arasında ölüm hacmini yaratarak piyasa değerinde %67’lik bir kayba neden oldu. Benzer bir durum bir yıl sonra, 13 Temmuz 2015’te görüldü, ancak 14 Eylül 2015’te death cross’un oluşmasından dolayı %27’lik bir düşüşle golden cross etkisi görülmedi.

O dönem, 27 Ekim 2015’te kripto para çılgınlığının başlangıcını belirleyen bir başka altın renkli cross ortaya çıktı. Bu, öncü kripto para birimi için %7.000’lik bir boğa göstergesini temsil ediyordu.

Bitcoin Golden Cross ve Hareketli Ortalama

Bugün, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminde dört yıl sonra ilk kez başka bir golden cross oluştu. Böylesine önemli kilometre taşı Bitcoin’in son yılların en düşük seviyelerindeyken geldi. 17 Aralık 2017’dekine benzer bir yükseliş kaydeden Bitcoin bu ayın başından beri önemli bir yükseliş eğilimi gösteriyor.

Bitcoin Golden Cross

Bitcoin fiyatını sert bir şekilde düşüren kripto kışının bitip boğa koşusuna girildiğini onaylamak için daha fazla onay gerekiyor olsa da golden cross’un oluşmuş olması ufukta gülü bir boğa piyasasının oluştuğu anlamına geliyor olabilir. Yine de golden cross’a rağmen beklenen boğa koşusu yaşanmayabilir. Tıpkı 2014 ve 2015’de olduğu gibi, ancak bu boğa koşusunun yaşanmayacağıda anlamına gelmiyor. Şu anda piyasa boğa koşusu için zemin hazırlıyor olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner