Anasayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin Hakimiyeti Son 2.5 Yılın Zirvesinde!

Bitcoin Hakimiyeti Son 2.5 Yılın Zirvesinde!

Bitcoin, bugün itibariyle kripto para piyasasının yüzde 69,2’sine hakim durumda. Bitcoin’in mevcut hakimiyet oranı en son 2017’nin Mart ayında görüldü. Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetini artırması kendisi için mutlak zaferi, altcoin’ler için ise büyük kayıpları temsil ediyor.

Haziran ayında ortalama yüzde 61, Temmuz ayında ise ortalama yüzde 64 bandında seyreden Bitcoin hakimiyeti Ağustos ayına girilmesiyle birlikte yükselişini devam ettirdi. 9 Ağustos itibariyle Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 69 seviyesine geldi. Bu seviye Bitcoin’in hakimiyetinin son 2.5 yılın zirvesinde olduğunu gösteriyor.

Nitekim Bitcoin büyük oranda kendisine ilgi gösteren yatırımcılarını üzmedi ve yılın başından bu yana değerini yüzde 210’dan fazla artırdı. Binance’ın yaptığı bir araştırmaya göre Bitcoin hakimiyeti bir noktadan itibaren normal seviyesine dönecek. Normal seviye olarak tanımlanan aralık ise yüzde 50 ile 60 arası.

Yüzde 69,2’lik hakimiyet oranı Bitcoin için en yüksek seviyeyi temsil etmiyor. En büyük kripto para biriminin piyasa hakimiyeti 2015’in sonunda yüzde 92’ye kadar dayanmıştı. En yakın ki zirve ise 2017’nin başında görüldü. Bitcoin hakimiyeti 2017’nin başında yüzde 86’ları görmüştü.

Nitekim Bitcoin hakimiyeti 2017’nin Şubat ayından sonra sert şekilde düşüşe geçti ve 2018’in Ocak ayında yüzde 33,4 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Bu düşüş büyük Bitcoin rallisinin yaşanması ve yatırımcıların Bitcoin’den altcoin’lere yönelmeye başlaması sonrasında kaydedildi.

Yatırımcılar için Bitcoin hakimiyetinin fiyat üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Bitcoin’in hakimiyeti yatırımcıların hangi oranda altcoin’lerle ilgilendiğini saptamada kilit bir faktör. Bitcoin’in hakimiyeti arttıkça BTC paritesinde altcoin’ler değer kaybediyor.

Birçok trader, analiste göre hakimiyet oranını artmasıyla BTC paritesinde altcoin alım fırsatı doğuyor. Elbetteki bu fırsat hezimete dönüşebilir. Bu piyasada birilerinin kazanması için birilerinin kaybetmesi gerekiyor ve yatırımcılar altcoin’lerle ilgilenmek yerine Bitcoin ile ilgilenmeye devam ederlerse Bitcoin’in hakimiyeti yükselmeye, altcoin’ler ise BTC paritesinde daha da değer kaybedebilir.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları