Yükleniyor...

Bitcoin Hash Rate’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyelerinde! BTC İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluk seviyesi azaldı.

Bitcoin Hash Rate Tüm Zamanların En Yüksek Seviyelerinde BTC İçin Ne Anlama Geliyor

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluk seviyesi azaldı. Bu azalma hash rate’de ani bir artışa neden oldu. Şimdi ise hash rate tüm zamanların en yüksek seviyelerine veya diğer bir deyişle ATH’ye oldukça yakın!

Bitcoin madencileri, BTC ekosisteminin önemli bir bileşenidir. İşlem güçlerine karşılık madenciler, hizmetleri için Bitcoin şeklinde tazminat alırlar. Bu yıl kripto para alanında en çok beklenen olaylardan biri olan Bitcoin yarılanması, 11 Mayıs’ta gerçekleşti. Madencilerin blok ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürüldü.

Bitcoin (BTC) Hashrate, Yarılanmadan Sonra Kapitülasyon Gördü

Yarılanma olayıyla ilgili yükseliş söylentileri, esasında tarihsel öneminden kaynaklanıyordu. Temmuz 2016’da gerçekleşen son yarılanma, BTC/USD’de yaklaşık %3000 sıçramaya neden oldu.

Ancak yarılanma, madenciler üzerinde hissedilebilir bir etkiye sahiptir. Bitcoin madenciliği çok fazla elektrik tüketiyor. Madenciler karlı olduğu sürece madencilik yapmaya devam edeceklerdir. Ancak, BTC/USD fiyatlarındaki düşüş ve ödüllerin yarıya indirilmesi ile bazı madenciler artık kâr elde edememeye başladı.

Bu nedenle, bazı madenciler sistemlerini durdurdu ve ağdan çıktılar. Çok sayıda madenci ağdan çıktığında, ağdaki hash rate büyük ölçüde düşer. Hash rate aynı zamanda ağ güvenliğini de gösterir.

Hash Rate Aniden ATH Seviyelerine Yükseldi

Madenciler ayrılmaya devam ederse, Bitcoin Blockchain ağının güvenliği tehlikeye girebilir. Bu nedenle, madencilik zorluk seviyesi elektrik tüketimini azaltmak için kendini ayarlar. Son zamanlarda, zorluk seviyesi büyük ölçüde düştü.

Ayarlanan zorluk seviyesi Bitcoin madenciliğini karlı tutmayı amaçlıyor. Bu otomatik ayarlama aynı zamanda sistemin güvenliğinin önyargısız kalmasını sağlayan önemli bir özelliktir.

BTCUSD saatlik grafiği bir konsolidasyon aşamasını gösteriyor. Kaynak: TradingView.com

Hash oranları şimdi yaklaşık tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Dolaylı olarak BTC/USD’nin kısa vadede yükselmesine neden olabilir.

Ama bir boğa sinyali olarak karıştırılmamalıdır! Zorluk seviyesi iki hafta içinde bir önceki seviyeye yeniden ayarlanacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner