Yükleniyor...

Bitcoin Hashrate, Halving’den Sonra İlk Defa Stabil Halde

Bitcoin (BTC) hashrate, 11 Mayıs'ta gerçekleşen halving olayından sonra ilk kez istikrarlı görünüyor.

bitcoin hash oranı scaled

Bitcoin (BTC) hashrate, 11 Mayıs’ta gerçekleşen halving olayından sonra ilk kez istikrarlı görünüyor. Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in 7 günlük ortalama hashrate’i halving’den bu yana ilk kez geri döndü. 22 Mayıs’ta önceki gün kaydedilen 93.636 milyon TH/s’den yüzde 1.11 oranında küçük bir toparlanma yaşanmış ve rate 94.671 milyon TH/s’ye yükselmişti.

total hashrate

Stabilize Edildi

Birçok kripto para piyasası analisti, Bitcoin hashrate’inin bir dip bulmadan “ölüm sarmalına” gireceğini tahmin ediyordu. Bitcoin’in hashrate’i, madencilerin ağdaki işlemleri işlemek ve tüm sistemi daha güvenli hale getirmek için kullandıkları toplam güçtür. Madenciler, her blok bulduklarında BTC ile ödüllendirilir. Tabii ki, halving gerçekleştiğinden, madenciler şimdi yüzde 50 daha az BTC alıyor. Bu durum, pek çok madenciyi artık rekabetçi olmadıkları için piyasadan çıkardı. Gerçekten de, sadece en verimli madenciler çalışmaya devam ediyor.

network

Bitcoin madencilerinin işlemlerini işlemek için aşması gereken zorluk, karma oranına göre ayarlanır. Karma oranı düştüğünde, zorluk daha fazla madencinin pazara girebilmesi için ayarlanır. Bu, onların daha verimli olmalarını ve hala çalışmaya hazır olmalarını sağlar. Zorluk 20 Mayıs’ta düştüğü için yeni madencilerin pazara girmesine izin verdi. Tabii ki, fiyat sabit kalırsa, hash oranının önümüzdeki günlerde nasıl davrandığını görmek çok önemli olacaktır. Karma oranı ne kadar büyük olursa, tüm kripto ekosistemi için o kadar iyidir.

Madencilerin kârlılığını belirlerken Bitcoin’in fiyatı da çok önemli hale geliyor. Madenciler daha az BTC alırsa ancak fiyatlar iki katına çıkarsa, ödülde mevcut bir düşüşle karşılaşabilirler. Şu anda, Bitcoin 9 bin 245 dolar civarında işlem görüyor. Yine de son zamanlarda yaşanan piyasa düşüşünün hash oranı üzerindeki etkisini görmek için beklememiz gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner