Yükleniyor...

Bitcoin Hashrate “Kara “Perşembe” Gününden Daha Düşük Seviyede

Bitcoin'in (BTC) altında yatan blockchain protokolünü besleyen işlem gücünün bir ölçüsü olarak tanımlayabileceğimiz Bitcoin hashrate, "Kara Perşembe" çöküşünün ardından görülen seviyenin altında düştü.

Bitcoin hashrate kara persembeden daha dusuk seviyeye geriledi

Bitcoin’in (BTC) altında yatan blockchain protokolünü besleyen işlem gücünün bir ölçüsü olarak tanımlayabileceğimiz Bitcoin hashrate, “Kara Perşembe” çöküşünün ardından görülen seviyenin altında düştü. Bu durum önümüzdeki günlerde şiddetli bir selloff’a yol açabilecek ciddi bir problem.

Kara Perşembe olarak adlandırılan 12 Mart tarihinde yaşanan büyük çöküş, yatırımcıların ve tüccarların en azından kısa zaman içerisinde unutabilecekleri bir gün olmayacaktır. Çünkü Bitcoin ve birçok kripto para, neredeyse değerlerinin yarısını bu gün içerisinde kaybetti.

Tabi ki kripto para piyasası ile birlikte, geleneksel borsalar hatta güvenli liman olarak kabul gören değerli metaller de benzer şekilde ciddi değer kaybına uğradı. Daha sonra ise Bitcoin ile birlikte diğer piyasalar da, salgından önceki Şubat ayı başlarındaki zirvelerine tekrardan yükseldiler.

Yaşanan bu çöküşün ardından madenciler, Bitcoin tekrardan kârlı hale gele gelene kadar, madencilik makinelerini kapatmak zorunda kaldılar ve o dönemde Bitcoin hashrate ciddi bir darbe aldı. Şu an ise hashrate, Kara Perşembe’de yaşanan bu düşüşten daha da aşağı seviyelerde.

Blockchain.com’dan sağlanan verilere göre, Bitcoin hashrate 2020 yılının en düşük seviyesinde. Buna benzer bir şekilde yaşanan çöküş 2017 yılında, Bitcoin’in 6.000 dolar seviyesinden 3.200 dolar seviyesine düştüğü zamanlarda gerçekleşmişti. Ancak bu düşüş Ekim ayında başlamış ve daha sonra ise Kasım 2018’de tekrardan yükselişe geçmişti.

2019’un sonlarına doğru tekrardan küçük kabul edilebilecek bir düşüş gerçekleşti, ancak Bitcoin hashrate bu düşüşün ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kara Perşembe ile birlikte Bitcoin hashrate, o zamana kadar ki en büyük düşüşü yaşadı.

Bitcoin Hashrate Neden Düşüyor?

Bu düşüşün arkasında, kısa zaman önce gerçekleşen Bitcoin Yarılanma Etkinliği olabilir. Blok başına verilen ödülün yarıya düşmesi ile birlikte, yüksek verimli cihazlar ile çalışmayan madenciler, enerji tüketim maliyetlerini karşılayamadılar ve cihazlarını kapattılar. Tabi ki bu durum da doğal olarak hashrate’in düşmesine sebep oldu.

Yaşanan bu durum sonucunda, ağı daha verimli madencilere bırakan, zayıf madenciler, ağ için sağlıklı ve bir sonraki yükseliş trendi için de en ideal koşulları sağlasalar da, yaşanan bu süreç, kısa süreli ama şiddetli selloff’a sebep olabilir.

Hashrate’in Kara Perşembe’den daha düşük seviyeye inmesi, lider kripto varlığın da 2020’yılının tekrardan en düşük seviyesini görmesine yol açabilir.

Yazım itibari ile Bitcoin (BTC), 8.824 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner