Yükleniyor...

Bitcoin ile İlgili Bilmeniz Gereken 7 Şey

Bitcoin ile çalışmaya başlarsanız bilmeniz gereken birkaç şey bulunuyor.

Bitcoin Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin ile çalışmaya başlarsanız bilmeniz gereken birkaç şey bulunuyor. Bitcoin, normalde yaptınızdan farklı bir şekilde para almanızı veya göndermenizi sağlar. Bu nedenle herhangi bir ciddi işlem için Bitcoin kullanmadan önce kripto para birimine hakim olmak için kendinize zaman ayırmalısınız.

Bitcoin’i saklamak, kullanmak, göndermek veya almak ile standart bir parayı cüzdanda saklamak veya banka hesabında tutmak arasında büyük farklılık vardır.

Cüzdanını Güvence Altına Alma

Gerçek hayatta olduğu gibi cüzdanınızı güvence altına almalısınız. Bitcoin, herhangi bir yerde değeri çok kolay bir şekilde transfer etmeyi mümkün kılar ve paranızın kontrolünde olmanızı sağlar.

Doğal olarak böyle harika özellikler de büyük güvenlik kaygılarını beraberinde getiriyor. Aynı zamanda doğru kullanıldığında Bitcoin çok yüksek güvenlik korumaları sağlayabilir.

Bitcoin’de paranızı korumanın sorumluluğu tümüyle size aittir. Bu nedenle kullandığınız borsalar, uygulamalar (cüzdan v.s.) güvenilir olmalı.

Bitcoin Fiyatının Değişkenliği

Bir Bitcoin’in fiyatı, genç ekonomisi, henüz yeni olan doğası ve bazende likit olmayan piyasalar nedeniyle kısa bir süre içinde öngörülemeyen şekilde artabilir veya azalabilir.

Sonuç olarak, tasarruflarınızı Bitcoin ile korumanız tavsiye edilmez. Bitcoin yüksek riskli bir varlık gibi görülmeli ve kaybetmeyi göze alamayacağınızı parayı Bitcoin’e kesinlikle yatırmamalısınız.

Bitcoin ile ödeme alırsanız birçok borsa aracılığıyla paranızı yerel para birimine dönüştürebileceğinizi unutmayın.

Bitcoin Ödemeleri Geri Alınamaz

Bir Bitcoin işlemi geri alınamaz yani tersine çevrilemez. Sadece parayı alan kişi tarafından iadesi yapılabilir. Bu, bildiğiniz ve güvendiğiniz kişi veya kurumlarla iş yapmaya özen göstermenizin oldukça önemli olduğu anlamına geliyor.

Özellikle yatırım şirketleri kendi paylarına göre müşterileri için görüntülenen ödeme taleplerini sık sık kontrol ve takip etmelidir.

Bitcoin, yazılım hatalarını algılayabilir ve genellikle geçersiz bir adrese yanlışlıkla para göndermenize izin vermez, ancak ek güvenlik ve işlem kontrolü yapılması en iyisidir.

Hem işletmeler hem de tüketiciler için daha fazla seçenek ve koruma sağlamak için gelecekte ek hizmetlerin sunulabileceğinin de altını çizelim.

Bitcoin Anonim Değildir

Bitcoin ile gizliliğinizi korumak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Tüm Bitcoin işlemleri herkese açık ve sürekli olarak ağda depolanır, yani herhangi bir Bitcoin adresinin bakiyesini ve yaptığı işlemleri herkes görebilir. Bununla birlikte bir satın alma işlemi sırasında veya başka durumlarda hesap sahibinin isminin açığa çıkmaması durumunda hiçbir kullanıcının Bitcoin adresinden kimliğinin saptanması mümkün değildir.

Bu, Bitcoin adreslerinin sadece bir kez kullanılmasının bir sebebidir.

Gizliliğinizi korumak için güvenilir uygulamaları ve hizmetleri benimsemenizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Doğrulanmamış İşlemler Güvenli Değildir

İşlemler doğrudan geri alınamaz olarak başlatılmaz. Bunun yerine, işlemleri geri çevirmenin ne kadar zor olduğunun gösteren bir onay puanı alırlar.

Her onay birkaç saniye ile 90 dakika arasındadır ve ortalama 10 dakikadır. Eğer işlem ücreti olarak çok küçük bir ücret ödendiyse işlemin onaylanması daha uzun sürebilir.

Bitcoin Hala Deneysel

Bitcoin, aktif gelişimde, deneysel bir yeni bir para birimidir. Her bir iyileştirme Bitcoin’i daha cazip hale getiriyor. Aynı zamanda Bitcoin’in benimsenme oranı arttıkça yeni zorlukları da ortaya koyuyor.

Bitcoin geliştikçe artan işlem ücretleri, daha yavaş işlem doğrulamaları veya daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Herhangi bir büyük yatırım yapmadan önce sorunlara hazır olun ve bir teknik uzmana danışın. Hiç kimsenin Bitcoin’in geleceğini tahmin edemeyeceğini ise aklınızdan çıkarmayın.

Devlet Vergileri ve Yönetmelikler

Bitcoin resmi bir para birimi değildir. Herhangi bir devlete veya kuruma bağlı değildir. Bununla birlikte çoğu kanun düzenleyici kurum Bitcoin başta olmak üzere gelir, satış, bordro ve sermaye kazancı için vergi talebinde bulunabilir. Bu nedenle Bitcoin yatırımlarınız için yaşadığınız ülkelerin yasalarına, yönetmenliklerine dikkat etmelisiniz.

Hükümetlerin koymuş olduğu vergi ve diğer yasal ücretleri ödemek, yasalara bağlı kalmak tümüyle sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner