Yükleniyor...

Blok Zinciri Teknolojisi Testten Başarıyla Geçti

Avustralya'da bir bilim ajansı, Sydney Üniversitesi ile ortaklaşa bir test gerçekleştirdi.

blok zinciri teknolojisi basarili

Avustralya’da bir bilim ajansı, Sydney Üniversitesi ile ortaklaşa bir test gerçekleştirdi. Testin amacı blok zinciri ağı üzerinde küresel bir test yapıp bu testin saniyede kaç işlem yapabileceğini görmekti. Testin sonucunda blok zincirlerinin saniyede 30.000 sınır ötesi işlem yaptığı ölçümlendi.

Commonwealt Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu (CSIRO), test sonuçlarını Amazon Web Servisi üzerinden yaptığı bir açıklama ile kamuoyu ile paylaştı.

Sydney Üniversitesi’nden bir araştırma grubu tarafından oluşturulan Ağ, Amerika, Asya Pasifik ve Avrupa’dan 14 ülkede 1000 zincir üzerinde başarılı bir şekilde yapıldı. Test boyunca ortalama üç saniyelik bir gecikme süresi yaşandı ve farklı coğrafi bölgeler olmasına rağmen saniyede 30.000 işlem gönderildi. Bu test küresel ortamda yapılan ilk blok zinciri testi olarak da tarihe geçti.

Ağın amacı ise blok zinciri arasında ki ölçeklendirme problemini kamu ağları mekanizması yerine alternatif bir algoritmanın ne kadar başarılı olup olmadığını ölçümlemekti.

Yayınlanan bir makaleye göre ise, ağın yavaş işlem yapan düğümlerden gelecek olan onayı beklemek yerine ileti eşiğini aldıktan sonra hızlı bir şekilde işlem yaptığı belirlendi.

CSRG’nin başkanı olan Dr. Vincent Gramoli yaptığı açıklamada; “Gerçek dünyada ki blok zinciri uygulamalarının ne kadar başarılı olduğu bir kez daha kanıtlandı. Global bir ağda yeni nesil teknolojinin gücü ve ölçeklenebilirliği bir kez daha kanıtlanmış oldu.”

CSIRO, blok zinciri teknolojisi kullanarak akıllı sözleşmeler oluşturup uluslar arası şirketler için büyük ölçekli işlem hacmine sahip finansal işlemleri kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu test ile birlikte blok zinciri ağının ne kadar hızlı ve başarılı işlem yapabildiği bir kez daha kanıtlanmış oldu. Walmart gibi dünyanın en büyük perakende zinciri de gıda alanında ki tedarikçilerini takip etmek için bu teknolojiyi kullanıyor. Yine dün haberini yaptığımız Malezya gibi ülkeler çeşitli alanlarda bu teknoloji kullanmaya çalışıyor.

Bu tarz testlerin yaygınlaşması ile birlikte blok zincirinin başarısının tüm dünya tarafından kabul görmesi muhtemel.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner