Yükleniyor...

Bitmain Halka Arz Edilme Aşamasında

Çin merkezli kripto madenciliği noktasında sektör lideri olan Bitmain, dün yaptığı açıklamaya göre şirketin hisselerinin Hong Kong Borsası (HKEX) üzerinden satılması için başvuruda bulundu.

bitmain halka arz ediliyor

Çin merkezli kripto madenciliği noktasında sektör lideri olan Bitmain, dün yaptığı açıklamaya göre şirketin hisselerinin Hong Kong Borsası (HKEX) üzerinden satılması için başvuruda bulundu.

Bitmain, halka açılmak için şuanda borsadan onay beklemekte. Şirket bugün itibariyle Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Dash gibi çeşitli kripto para birimleri için madencilik hizmeti vermekte. Bu alanda da nadir şirketlerden birisi konumunda.

Bitmain ayrıca, Sichuan Eyaleti, Sincan ve Moğalistan’da olmak üzere 11 yeni madencilik çiftliği daha açtı. Bu alanda Çin’in yanı sıra Dünya’da da en büyük ilk 3 şirket arasında bulunuyor. Şirketin tüm iş gelişimi ve faaliyetleri de şeffaf bir şekilde kullanıcı ile anlık paylaşılmakta.

Şirket 2015 yılında 137,3 milyon dolar olan gelirinin 2017 itibariyle 2,5 milyar $’a ulaştığını belirterek günden güne büyüyen bir şirket olduğunu da kanıtladı. En büyük atılımını ise bu yıl gerçekleştiren firma 2018 yılı için net geliri belli olmasa da ortalama 3,5 milyar doların üzerinde kazanç elde edeceğe benziyor.

Bitmain şirketi ASIC çipleri noktasında pazarın %70’ine hakim. 2016 yılında ise Kanada’da faaliyete geçen şirket işlerini genişletmek için Avrupa’da da üretim tesisleri açmayı düşünüyor. Çin ise ülkesinde kripto paraların yasak olması sebebiyle şirkete hala daha kuşkulu yaklaşmakta.

Halka Arz Noktasında ki Sorunlar

Geçen ay bir kripto para sitesinde yayınlanan habere göre ise Bitmain’in iddia ettiği rakamlar şişirme ve gerçeği yansıtmamakta. Softbank ve DST Global şirketleri Bitmain ile ortak çalışsa da halka arz noktasında çalışmayacaklarını bildirdi. Bu haberin ardından ise Temasek yatırım şirketi de Bitmain’e yatırım yapma kararını iptal etti.

Tabi ki bu kararların arkasında iddia edildiği gibi kazançların şişirme olması da olabilir. Bazı kripto para uzmanları ise madencilik şirketlerin bu kazançları hiç bir zaman elde edemeyeceği ve kripto para borsasında yer alan coinlerin değerinin düşük olması sebebiyle bu rakamların gerçek dışı olduğunu belirtti.

Madencilik alanında ki tartışmalar ise tüm hızıyla sürüyor. Bazı coinler madencilikten kopmayı düşünse de var olan mevcut madencilerin baskısı altındalar. Ethereum’da ki yaşanan sıkıntının sebeplerinden birisi de madencilikten bağımsız olarak çalışmak istemesi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner