Yükleniyor...

Bitcoin’de PlusToken Baskısı: 58.000 BTC Satış İçin Piyasaya Sürülebilir

Bir kripto analisti, PlusToken aldatmacasıyla dolandırıcıların ellerinde tuttukları Bitcoin'lerden 58.

plustoken bitcoin btc

Bir kripto analisti, PlusToken aldatmacasıyla dolandırıcıların ellerinde tuttukları Bitcoin’lerden 58.000 BTC’yi önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sürülebileceğini açıkladı.

Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Sebebi Önceki Satışlar

2018 yılında Güney Kore’de oluşturulan PlusToken, yatırımcılarına “döviz karı, madencilik geliri ve başvuru haklarından” yüksek getiri vaat eden ve üç milyon kayıtlı kullanıcıya hitap ettiği iddia edilen dev bir ponzi şemasıydı.

Platform yaz aylarında çöktü, Ciphertrace, PlusToken’ın uygulaması ve borsa işlemlerinin çevrimdışı hale gelmesiyle yatırımcıların yaklaşık 2.9 milyar dolar kaybettiğini bildirdi. Sektörde Ergo olarak bilinen bir kripto analisti, dolandırıcılığın toplam boyutunu gözler önüne sermeye çalışıyor. 129.000 civarında BTC’nin yasadışı kripto işlemlerini takip etmeyi zorlaştırılarak zaten piyasaya sürüldüğünü söylüyor.

Ponzi Şeması ile Toplanan Bitcoin’ler Takip Altında

Bu miktarın satıldığını varsayan analist, yaklaşık 430 milyon dolar değerinde 58.000 BTC’nin de piyasaya sürülmek için hazır beklediğini iddia ediyor. Haziran ayında, dolandırıcılık yapmakla suçlanan altı Çinli vatandaş, Güney Pasifik adası olan Vanuatu’da tutuklandı.

Ancak tutuklamalara rağmen, Ponzi dolandırıcılığına bağlı şüpheli bağlantılarla büyük BTC hareketleri devam etti. Ergo, bu programla ilişkili satışların Bitcoin pazarı üzerinde zaten bir etkisi olabileceğini öne sürüyor. Peckshield ve Chainalysis dahil olmak üzere adli şirketler, PlusToken’e gönderilen BTC’yi takibe aldı.

Primitive Ventures’in kurucu ortağı olan Dovey Wan da iddia edilen ponzi şemasının etkilerini doğrulayarak Çin’deki trader’ların PlusToken’in BTC’lerinden bazılarının spot piyasalarda satıldığına inandığını söyledi.

Bununla birlikte, Londra merkezli TokenAnalyst’in kurucu ortağı olan Sid Shekhar, Bloomberg’e PlusToken tarafından kontrol edilen kripto paraların hiçbirinin satılmadığını, eğer böyle bir şey var ise kendilerine ait borsalarından başka borsalara gönderildiğine inanmadığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner