Yükleniyor...

Bitcoin’in Toplam Hashrate’inin Yüzde 66’sı Çin’in Kontrolünde!

Bitcoin ağının toplam hashrate'inin yüzde 66'sı Çin'deki madencilerin kontrolünde ve ülkenin kontrolündeki hashrate son iki yılın en zirvesinde.

Rapor Bitcoinin Toplam Hashrateinin Yüzde 66sı Çinin Kontrolünde

Bitcoin ağının toplam hashrate’inin yüzde 66’sı Çin’deki madencilerin kontrolünde ve ülkenin kontrolündeki hashrate son iki yılın en zirvesinde.

Çin, Bitcoin’in Hashrate’inin Yüzde 66’sını Kontrol Ediyor

Reuters’in yakın tarihli bir haberine göre, Çin, Bitcoin madenciliği alanındaki en önde gelen oyuncu konumunda. Ülke şu an için ağın hashrate’inin yüzde 66’sını kontrol ediyor ve kaynak takip platformu Coinshares’e göre Çin’in kontrol ettiği hashrate son iki yılın en yüksek seviyesinde.

Coinshares’in araştırma şefi Chris Bendkisen, Çin’in artan kontrolünün büyük ölçüde ülkedeki madencilerin daha gelişmiş madencilik ekipmanlarına sahip olmasından kaynaklandığını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu, Çin madencilik endüstrisi için son derece faydalı. […] Eğer hashrate’i ilk artıran sizseniz ve bunu rakiplerinizden önce yapabilirseniz bu genel olarak iyi bir şeydir.”

Bitcoin’in Hashrate’inin Dağılımı

Bitcoin madencilik operasyonları söz konusu olduğunda Bitmain, MicroBT ve Canaan gibi dev şirketlerin liderliği göz önüne alındığında haber son derece normal duruyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer ilginç şey ise Bitmain tarafından işletilen madencilik havuzlarının tüm ağın hashrate’inin yaklaşık yüzde 22.6’sını kontrol ediyor olması.

Bitcoin Hashrate Dağılımı

Tüm bunlarla birlikte, şu an için toplam hashrate’in büyük bir kısmının tek bir aktörün kontrolünde olmaması ise ağın merkezileşmediğinin önemli bir göstergesi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner