Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve En İyi Altcoin’leri Bekleyen Tehlike Ne?

2020'nin DeFi token'larına ait olduğunu söylemek mümkün.

Altcoinlerde Korkutan Tahmin Bitcoin Dususe Engel Olabilecek mi

2020’nin DeFi token’larına ait olduğunu söylemek mümkün.Yearn.finance’n performansı ve Uniswap ve Compound gibi token’lara yönelik heyecan yatırımcıları büyüledi ve birçok para birimi, geleneksel en iyi 10 altcoin’i gölgede bıraktı. Ancak DeFi patlaması, kripto para birimi dünyasının temel bazı altcoin’lerini de öldürecek mi?

Merkezi olmayan finansın (DeFi) hızlı yükselişi, yearn.finance, LEND ve 2020’de patlama yaşayan diğerleri gibi; yüksek fiyatlarına büyük ölçüde yansımıştır.

Yaklaşık 40 bin dolara yükselen yearn.finance, Bitcoin’in 2017 sonundaki ünlü rallisini gölgede bıraktı ve 2020 yazında dünyanın en popüler kripto para birimi ve altcoin’lerini önemli bir marjla geride bıraktı.

Rakamlar, UMA’nın Eylül ayında en büyük merkezi olmayan finans protokollerinden biri olmasına rağmen, daha popüler DeFi token’larından bazılarının, Chainlink ve UMA gibi yönetişim ve altyapı projelerinden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

DeFi’ın ortaya çıkışındaki heyecanın çoğu, finansal teknolojinin arabulucuya ihtiyaç duymadan taraflar arasında sıkı bağlayıcı anlaşmalar oluşturabildiği blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler ile ilgilidir.

Bununla birlikte, yatırımcı ilgisinin sıkıca DeFi projelerine ve Ethereum ve Cardano gibi akıllı sözleşme platformlarına yönelmesiyle, bir dizi altcoin – özellikle platformlar arası ödemeler ve hızlı işlemler gibi sektörleri temsil edenlerin – geride kaldığı ortaya çıktı.

Litecoin, EOS, Ripple ve Stellar gibi altcoin’ler, bu yazın DeFi patlamasının merkezinde yer alan Bitcoin ve Ethereum’un yükselişine ayak uydurmakta zorlandı.

Yatırımcılar yeni DeFi projelerini araştırmakla meşgulken; kripto para piyasasının çoğu çöktü ve çok sayıda altcoin’de kırmızı renge büründü. Öyleyse, “DeFi konusundaki takıntımız, son zamanlarda altcoin’leri öldürecek mi?” sorusu akıllara geliyor. Yoksa durum Litecoin ve Ripple gibi mi olacak? Kripto para piyasası için geleceğin neler getireceğine bir göz atalım.

Test Süreleri

2020 yazının sonu, tüm altcoin’ler için son derece zor bir dönem oldu. Polkadot, Eylül ve Ekim ayında en kötü performans gösterenlerden biri oldu ve yalnızca Ekim başında yaklaşık %10 düştü.

DOT’un düzeltilmesi ile birlikte; Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra birçok altcoin de yavaş yavaş düştü. Bitcoin’in teknik olarak önemli seviyelere düşmesi şu sıralar olası olmasa da, Polkadot önemli bir destek seviyesinin altına düşerse ciddi bir düzeltmeyle karşı karşıya olabilir. Destek seviyesi son haftalarda biraz sabit kaldı, bu da düşüşün yatırımcılar için yakın zamanda bir boğa koşusu gelmeyeceğine dair işaret olabileceği anlamına geliyor.

Analist Nicholas Merten, kripto para dünyasında paniğe kapılmanın henüz zamanı olmadığına inanıyor ve Bitcoin’in gücünün birçok altcoin’i güvende tutmak için yeterli olması gerektiğini belirtiyor.

Merten; “Açıkçası, MicroStrategy gibi şirketlerden gerçek sermaye girişleriyle gördüğümüze göre; Bitcoin için çok daha fazla kurumsal talep var ve bu muhtemelen devam edecek. Ve bu durum, piyasa değerinin düşmesine izin vermez.” dedi.

“Büyük bir Bitcoin çıkışı olmadığı sürece, büyük olasılıkla kripto para pazarından büyük çıkışlar olmayacak.”

Merten’in görüşüne göre, bir Bitcoin rallisi, Litecoin ve bir bütün olarak piyasa için servetteki yükselişe büyük katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner