Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Yatırımcıları Öldüğünde, Türkiye'de Kripto Varlıklarını Miras Bırakabilir Mi?

Bitcoin Yatırımcıları Öldüğünde, Türkiye’de Kripto Varlıklarını Miras Bırakabilir Mi?

ABONE OL:google-news

Coinkolik’in geçtiğimiz günlerde bildirdiği üzere ; Çin hükümeti bir ilke imza atarak, yeni kabul ettiği medeni kanun ile birlikte, kripto varlıkların da miras olarak bırakabileceğini açıkladı.

Hal böyle olunca, gözler Türkiye’ye çevrildi. Zira Türk insanlarının kripto paraları benimsemesinin yüksek olduğu, toplulukta bilinen bir gerçektir. Türk vatandaşlarının öldüğü zaman, diğer mal varlıklarının yanında (altın, tapu, hatta kimi durumlarda alacak hakkı) kripto varlıklarını da miras bırakıp bırakamayacağı, önemli bir soru işareti oluşturmaktadır.

Bu konuya Ekotürk’te yer alan Kripto Gündem programında, BtcTurk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk açıklık getirdi.

Ayça Aktolga Öztürk;Türkiye’de kripto paraların tanınması yönünde henüz bir düzenleme getirilmediğini, Çin’de ise muhtemelen bir emtia ya da başka bir mal varlığı statüsünde kabul edilerek düzenleme yapılmış olabileceğini belirtti.

Türkiye’de miras düzenlemelerinin Medeni Kanunu’nda yer aldığını, bu sebeple bu bakımdan bir düzenlemeye gidilmesi için Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğini belirten Öztürk, özetle Türkiye’de şu an için böyle bir çalışma olmadığını aktardı.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Türkan Babacan
Türkan Babacanhttps://www.coinkolik.com
Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Şimdilerde hukuk eğitimi görmekle beraber, çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir kripto para birimi alanında çeviri ve haberler üzerine uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,293TakipçilerTakip Et
560AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar