Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcıları Öldüğünde, Türkiye’de Kripto Varlıklarını Miras Bırakabilir Mi?

Coinkolik'in geçtiğimiz günlerde bildirdiği üzere; Çin hükümeti bir ilke imza atarak, yeni kabul ettiği medeni kanun ile birlikte, kripto varlıkların da miras olarak bırakabileceğini açıkladı.

Bitcoin Yatırımcıları Öldüğünde, Türkiye'de Kripto Paralarını Miras Bırakabilir Mi?

Coinkolik’in geçtiğimiz günlerde bildirdiği üzere; Çin hükümeti bir ilke imza atarak, yeni kabul ettiği medeni kanun ile birlikte, kripto varlıkların da miras olarak bırakabileceğini açıkladı.

Hal böyle olunca, gözler Türkiye’ye çevrildi. Zira Türk insanlarının kripto paraları benimsemesinin yüksek olduğu, toplulukta bilinen bir gerçektir. Türk vatandaşlarının öldüğü zaman, diğer mal varlıklarının yanında (altın, tapu, hatta kimi durumlarda alacak hakkı) kripto varlıklarını da miras bırakıp bırakamayacağı, önemli bir soru işareti oluşturmaktadır.

Bu konuya Ekotürk’te yer alan Kripto Gündem programında, BtcTurk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk açıklık getirdi.

Ayça Aktolga Öztürk;Türkiye’de kripto paraların tanınması yönünde henüz bir düzenleme getirilmediğini, Çin’de ise muhtemelen bir emtia ya da başka bir mal varlığı statüsünde kabul edilerek düzenleme yapılmış olabileceğini belirtti.

Türkiye’de miras düzenlemelerinin Medeni Kanunu’nda yer aldığını, bu sebeple bu bakımdan bir düzenlemeye gidilmesi için Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğini belirten Öztürk, özetle Türkiye’de şu an için böyle bir çalışma olmadığını aktardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner