Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Ayı Tuzağına Dikkat

Küresel ekonomi de çöküş devam ederken son iki yıldır da Bitcoin ve altın da birbirini takip ediyor.

Bitcoin ayi tuzagi

Küresel ekonomi de çöküş devam ederken son iki yıldır da Bitcoin ve altın da birbirini takip ediyor. Korelasyon devam ederse, Bitcoin’de yaşanan son düşüşün ardından yükseliş gerçekleşmeden önce yatırımcılar bir ayı tuzağı ile karşı karşıya kalabilir.

Bitcoin’in gerçekten altın gibi güvenli liman olarak kabul görüp göremeyeceği tartışması halen devam ediyor. Bu tartışmaların en büyük sebebi ise her iki varlığın da geçmişte korelasyon göstermesi olarak gösteriliyor. Bu korelasyon ilk olarak 2017 yılında Bitcoin’in zirvesinden önce ortaya çıktı. Çin ve ABD arasında ticaret savaşı arttıkça bu durum da artış gösterdi.

2019’un başlarında her iki varlık da bir boğa koşusu başlattı ve önündeki birkaç ay içinde ciddi bir toparlanma yaşadı. Her iki varlık da 2019 yılının ortalarında bir geri çekilme yaşadı bu durum yıl sonuna kadar devam etti.

31 Aralık 2019’da Çin’den yayılmaya başlayan salgın sebebi ile hem Bitcoin hem de altın yükselişe geçti. Piyasalarda yaşanan panik havası borsalara da yansıyarak, tüm piyasalarda çöküş başladı. Lider kripto varlık tarihinin en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı. Tüm bunlar yaşanırken her iki varlık da birlikte toparlanmaya başladı.

Hem altın hem Bitcoin, uzun vadeli trend çizgilerini kırdı. Geçmişte de olduğu gibi altının uzun vadeli trendini kırması, yatırımcıları sarsmak için ayılar tarafından kurulan bir tuzak olarak kabul ediliyor. Bitcoin’de de benzer şekilde bu uzağın gerçekleşmesi yüksek ihtimal olarak görülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner