Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) ralli sesleri: Bu 5 unsur çok kritik!

Bitcoin (BTC), kritik bir direncin testiyle Haziran ayına hareketli başladı.

bitcoin sevinen insanlar

Bitcoin (BTC), kritik bir direncin testiyle Haziran ayına hareketli başladı. Geleneksel piyasalar tekrardan yükselirken BTC fiyatı 69.000 dolar etrafında yön arıyor. Peki kripto paraların lideri bu seviyeyi kırılabilecek mi?

Bitcoin piyasası katılımcıları için ana soru bu ve son haftalarda çeşitli görüşler ortaya çıktı. Uzmanlar, yaklaşık üç aydır dalgalı bir seyir izleyen BTC’nin yukarı yönlü hareket etmesi beklentilerini savunuyor.

Önümüzdeki birkaç gün, boğaların direnci kırmak için ihtiyaç duyduğu unsurlar kendisini gösterebilir: Son zamanlarda risk varlıkları volatilitesi için bir etken olan Amerika Birleşik Devletleri işsizlik rakamları hafta sonuna doğru açıklanacak.

bitcoin kripto

Bitcoin’de gözler 69.000 dolarda

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, hafta sonu yaşanan bazı hareketlerin ardından Bitcoin haftalık kapanışta toparlandı. Bitcoin’de boğalar 3 Haziran sabahı itibarıyla tekrarda harekete geçti.

Haberin yazımı itibarıyla 69.000 doların üzerinde fiyatlayan BTC, bu alan etrafında savaşın devam ettiğini gösteriyor. Popüler kripto analisti Skew, X’teki son analizinde piyasanın yeni zirveler görmesi için 69.000 doların aşılmasının kritik olduğunu söyledi.

“Hafta başındaki düşüşler, daha sonra (risk açık veya risk kapalı faktörleri kriterlerini izleyerek) verilirse fırsatlar için odak noktam olacaktır.”

69.000 doları “bu hafta için önemli bir fiyat” olarak tanımlayan Skew, 70.000 doların üzerinde artan talep likiditesine dikkat çekerken, emirlerin çoğunun hala 66.000 dolar civarında olduğunu belirtti.

BTC bitcoin analist yorum

İşsizlik verileri FOMC haftasından önce geliyor

Makroekonomik veriler açısından haftaya sakin bir başlangıç yapılması, risk varlıkları için potansiyel volatilitenin tamamen bittiği anlamına gelmiyor.

ABD’de ilk işsizlik başvuruları 6 Haziran’da gelirken, ertesi gün başka işsizlik rakamları da görülecek. Bitcoin ve altcoin’ler, bu yıl beklentileri ıskalayan istihdam verilerine karşı özellikle duyarlı. Yüksek işsizlik, Fed tarafından uygulamaya konulan sıkı mali koşulların ekonomide kendini hissettirdiğini ortaya çıkartıyor. Bundan dolayı, bu koşulların er ya da geç gevşetilmesi ihtimali artabilir.

Bu ayın ilerleyen günlerinde FOMC, faiz oranı değişikliklerini görüşmek üzere toplandığında netlik kazanacak. The Kobeissi Letter, konuyla ilgili X yorumunun bir bölümünde “Bu, Haziran Fed toplantısı başlamadan önceki son istihdam verisi haftası” dedi.

CME Group’un FedWatch aracından gelen son veriler yine de piyasa beklentilerinin değişmediğini gösteriyor. Eylül veya sonrasına kadar önemli bir faiz indirimi ihtimali yok.

Mosaic Asset, düzenli bülteni “The Market Mosaic “in 2 Haziran’daki son sayısında “Fed bu yıl bir faiz indirimi yapmayı başarsa bile, merkez bankası faizleri daha uzun süre yüksek tutmaya zorlanmış görünüyor” dedi. Bülten, faiz indirimi ihtimalinin azalmasının yine de “borsa için kötü bir şey olmadığını” da ekledi.

issizlik veri

BTC’de akümülasyon evresi ne zaman bitecek?

Sosyal medyada son dönemde ABD M1 para arzı ve Bitcoin’in gidişatı karşılaştırılıyor.

M1 arzı, ABD ekonomisindeki nakit, vadesiz mevduat ve çeklerin toplamını ifade eder. Yıllar boyunca Bitcoin, M1’e karşı önemli bir dinamik sergiledi ve Haziran 2024 itibariyle şimdiye kadarki en büyük çıkışını tekrarlıyor gibi görünüyor.

Popüler trader ve analist TechDev, 1 Haziran’da şunları söyledi:

“Bitcoin sadece M1 para arzına karşı kırılmalar ile zirvelere ulaştı. Ne kadar uzun süre akümüle olursa,  yükseliş o kadar uzun süre sürer. Bu kırılma şimdiye kadarki en uzun akümüle sürecinin ardından gerçekleşti.”

Grafik, kırılma sürecnin aslında geçen yıl başladığını, fakat tarihsel standartlara göre henüz netliği gösteriyor.

TechDev sözlerine şöyle devam etti: “Aslında bu, 5 yıllık bir takozun kırılımını temsil ediyor.”

Bu gelişme, deneyimli trader Peter Brandt’ın da bulunduğu isimler tarafından fark edildi. Popüler analist WhalePanda kendi yanıtının bir bölümünde, “2021’de hiçbir zaman patlama zirvesine sahip olmadık ve her şey M1 para arzına karşı akümüle oldu, “bu yüzden mega aydayız” dedi.

btc veri

Bitcoin madencilik zorluğunda dikkat çeken gelişme

Bitcoin ağının temeli olan madencilik faaliyetleri, Mayıs başındaki sert düşüşten sonra yavaş yavaş toparlanıyor. BTC.com’dan alınan son veriler, madencilik zorluğunda 6 Haziran’da yaklaşık yüzde 1,7’lik bir zorluk artışı öngörüyor. MiningPoolStats’ın verilerine doğrultusunda hash oranı, Nisan ayında rekor seviyelere ulaştıktan sonra akümüle olmaya devam ediyor.

Fakat Glassnode’a göre madenciler zorlu koşullarla karşı karşıya. Nisan ayındaki halving’ten bir süre sonra, madencilerin net Bitcoin’leri 30 günlük zaman diliminde azalıyor. Verilerin mevcut olduğu en son tarih olan 2 Haziran itibarıyla, madencilerin bakiyeleri 30 gün öncesine kıyasla 2.500 BTC daha düşük.

bitcoin madencilik

Kraken borsasından yüklü Bitcoin çekildi

Kripto borsalarındaki Bitcoin rezervlerinin genel düşüş eğiliminin devam ederken, bu hafta sonu özellikle bir borsa ön plana çıktı.

Glassnode, 30 Mayıs ve 31 Mayıs tarihlerinde, Kraken’daki para çekme işlemlerinin yaklaşık 50.000 Bitcoin (3,44 milyar dolar) olduğunu açıkladı. 30 Mayıs istatistiği, 2022 Bitcoin ayı piyasasının sona ermesinden bu yana BTC cinsinden herhangi bir borsadan ikinci en büyük günlük para çekme işlemine denk geliyor. Kraken için bu rakam, kayıtlara geçen en büyük istatistiklerden biri old.

bitcoin veri

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner