Yükleniyor...

zkSync ortalığı karıştırdı: ZK’dan vazgeçildi!

ZkSync Ethereum katman-2'yi geliştiren şirket Matter Labs, "ZK" araştırmacılarından gelen tepkinin ardından "ZK" terimini ticari marka haline getirmek için yapılan tüm girişimleri bıraktığını açıkladı.

zksync 1

ZkSync Ethereum katman-2’yi geliştiren şirket Matter Labs, “ZK” araştırmacılarından gelen tepkinin ardından “ZK” terimini ticari marka haline getirmek için yapılan tüm girişimleri bıraktığını açıkladı. 

Matter Labs, ticari marka başvurusuyla ilgili tartışmaların tek bir gerçeğe vardığını söyledi: Şirket duyurusunda “Bir grup insan üzerinde anlaşmaya varmak imkansız olurdu” diye yazdı . 

zksync kripto

Yetkili isimler zkSync hakkında şaşırtıcı yorumlarda bulundu

Matter Labs, “ZK” terimini ticari marka haline getirme niyetini açıkladıktan sonra Shafi Goldwasser ve Silvio Micali, Polygon’un kurucu ortakları Sandeep Nailwal ve Brendan Farmer ve Eli Ben dahil olmak üzere önde gelen ZK projelerinin birkaç temsilcisi katıldı.

Açıklamanın bir kısmı şöyle: “ZK kamu malı olarak kalmalı. Bir şirketin ticari markası olmamalı; herkes tarafından erişilebilir olmalı.” “Şirket bunu yaparsa, parçası olduğunu iddia ettiği topluluktan kendisini ayırmış olacak.” 

ZkSync’in ticari marka başvurusuyla ilgili tartışma, protokolün haziran ortasında gerçekleşmesi beklenen bir airdrop’u planladığı sırada ortaya çıktı. ZK kodunu kullanma isteği, kendi token listesi için  ZKJ kodunu kullanmayı tercih eden Polyhedra ile bir anlaşmazlığa yol açtı.

The Block’un verilerine göre ZkSync, ZK destekli tüm Katman 2 Ethereum ağları arasında genellikle en yüksek yedi günlük hareketli işlem ortalamasına sahip. Rakip Linea, diğer zincirlerin yanı sıra Linea üzerine kurulu merkeziyetsiz bir borsa olan Velocore’a saldırılmasından sonra ağını duraklattı

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner