Yükleniyor...

Bitmain Cihazları ile Madencilik Yapanlar Dikkat!

Kripto para madencilik devi Bitmain'e müşterilerinin cihazlarını hiçbir onay almadan kendi yararına kullandığı ve cihazlar vasıtasıyla kripto para madenciliği yaptığı iddiasıyla 5 milyon dolarlık bir dava açıldı.

Bitmain Yönetim Kurulu

Kripto para madencilik devi Bitmain’e müşterilerinin cihazlarını hiçbir onay almadan kendi yararına kullandığı ve cihazlar vasıtasıyla kripto para madenciliği yaptığı iddiasıyla 5 milyon dolarlık bir dava açıldı. Mahkeme başvurusu 19 Kasım’da Kaliforniya’nın Kuzey Bölge Mahkemesi’ndeki bir mahkemeye yapıldı.

Dava, Crypto Asset Enterprise LLC’nin CEO’su Gor Gevorkyan tarafından açıldı. Gevorkyan, Bitmain’in karmaşık ve zaman alıcı cihaz kurulum prosedürleri tamamlanana kadar müşterilere ait ASIC cihazlarının müşteriler yerine Bitmain’in faydasına kripto para madencilik yapmak üzere önceden yapılandırdığı iddia ediliyor.

Gevorkyan, açtığı davada Ocak 2018’de S9 Antminer makinesi de dahil olmak üzere birçok Bitmain cihazı satın aldığını dile getiriyor. Gevorkyan, cihazların tam olarak madencilik faliyetine başlamasından önceki yapılandırma aşamasında yüksek masraflı tam güç modunda çalışmaya başladıklarını söylüyor.

Davanın açılma gerekçesi de tam olarak burada ortaya çıkıyor. Çünkü iddiaya göre Bitmain’in madencilik cihazları yapılandırma aşamasında tam güçte çalışarak henüz yapılandırılmamış olmasına rağmen Bitmain’in lehine madencilik yapıyor. Üstelik bu madencilik faaliyetinin Gevorkyan’ın kişisel madencilik hesabını makineye tanımlamasına kadar devam ettiği belirtiliyor.

Davada Bitmain’in adil olmayan şekilde müşterilerini meşgul ettiği ve bu süreçte ASIC cihazların müşterinin elektriğini kullanarak şirket için madencilik yaptığına vurgu yapılıyor. Dava iki temel iddia üzerine odaklanıyor; haksız bir şekilde kazanç elde etme ve kayıplara neden olma.

Gevorkyan, açtığı dava ile tüm Bitmain müşterileri adına 5 milyon doları aşan zararı tahsil etmek istiyor. Şimdi gözler mahkemenin Bitmain’in aleyhinde veya lehinde vereceği karara çevrilmiş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner