Yükleniyor...

BitMEX Davası Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyebilir? Uzmanlar Ne Diyor?

Kripto para borsası BitMEX'in sahipleri çeşitli suçlamalarla karşı karşıya.

BitMEX Davasi Bitcoin BTC Fiyatini Nasil Etkileyebilir Uzmanlar Ne Diyor

Kripto para borsası BitMEX’in sahipleri çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. Haberin yayılmasından bu yana Bitcoin’in fiyatı hızla, yaklaşık 500 dolar kadar düştü. Ancak bazıları Bitcoin’in uzun vadeli değerinin zarar görmeyeceğine inanıyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), bugün popüler borsaya karşı ciddi suçlamalarını dile getiren bir açıklama metni yayınladı. Ancak kripto para dünyasında bu durumdan pek de hoşnut olmadı.

Suçlamalar, kayıtsız bir ticaret platformunun işletilmesinin yanı sıra; kara para aklamayı önleme prosedürlerinin uygulanmaması da dahil olmak üzere birden fazla düzenlemenin ihlaliyle ilgiliydi.

CFTC’nin konu ile ilgili öne sürdüğü kişilerin arasında Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed var.

Bitcoin Fiyatı Hızla Düştü

Haberlerin ardından Bitcoin’in fiyatı hızla düştü.

Binance’deki fiyatlara göre kripto para birimi dakikalar içinde yaklaşık 500 dolar değer kaybetti. Bitcoin, 24 saatin en yüksek seviyesi olan 10.920 dolardan yaklaşık 10.500 dolara düşüş yaşadı ve ayrıca 24 saatin en düşük seviyesi olan 10.437 dolara düştü. Bu haber sonucunda Bitcoin’in fiyatının nereye varacağını söylemek için henüz çok erken olabilir, ancak kısa ve uzun vadeli sonuçlar aslında oldukça farklı görünebilir.

ABD düzenleyicileri BitMEX’i kapatmayı başarırsa, bunun piyasa için bazı büyük sonuçları olabileceğini belirtmekte fayda var. Twitter’da yayınlanan CoinMetrics verilerine göre, BitMEX kasalarında yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Bitcoin bulunuyor.

Neler Söylediler?

Yerli kripto para topluluğu da konu ile ilgili olarak çarpıcı yorumlarda bulundu.

Kripto para topluluğunun öne çıkan isimlerinden Stratrade, konu ile ilgili olarak olayın piyasalara olumlu etkisi olabileceğini söyledi.

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz ise uzun vadede iyi bir haber olacağını müjdeledi.

“Bitmex’i hiç sevmemiştim zaten. Yöneticisinin tutuklanması kısa vadeli kötü, uzun vadeli iyi haber. Bitmex vb’nin kapanması ABD’de bir Bitcoin ETF’nin onay almasını kolaylaştırabilir. Bitmex boşluğunu yeni teknolojilerle, merkeziyetsiz, şeffaf ve hızlı borsalar doldurabilir.”

Akademisyen İsmail Hakkı Polat ise Bitmex davası sonrası satışların yatırımcılar üzerindek etkisine değindi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner