Yükleniyor...

Blockchain Teknolojisi İle Koronavirüs Hastalarına Bağış Uygulaması Geliştirildi

Thomas Bohner herkes gibi Koronavirüs tedbirlerine uyarken, bir gece ekibiyle yaptığı beyin fırtınası sonrası Koronavirüs çalışmalarına destek olacak bir çözüm geliştirdi.

resized koronavirüs blockchain

Thomas Bohner herkes gibi Koronavirüs tedbirlerine uyarken, bir gece ekibiyle yaptığı beyin fırtınası sonrası Koronavirüs çalışmalarına destek olacak bir çözüm geliştirdi.

Bohner bir New York yazılım şirketi olan IntellectEU’daki ekibi ile, kitle fonlamasına dair bir uygulama fikrine girişti. Ekip 10 günden az bir sürede birlikte iyi bir iş çıkardı. Sonucunda koronavirüsün yayılmasını dijital olarak taklit eden SpreadLoveNotCorona (Korona Yayma Sevgi Yay) web uygulaması geliştirildi. Ancak uygulama hastalığı yaymak yerine, BM’nin COVID-19 DSÖ Dayanışma Müdahale Fonu’na yapılan bağışları teşvik ediyor. Bağışlar kaydediliyor ve etkileri blockchain teknolojisi kullanılarak izleniyor.

IntellectEU Başkan Yardımcısı Thomas Bohner, blockchain odaklı bir şirket olarak, blockchain tabanlı bir uygulamanın ne kadar hızlı geliştirip uygulanabileceğini kanıtlamak istediklerini belirtti.

Fikir oldukça basitti. Kullanıcı adı oluşturup kaydolmak ve daha sonra bağışta bulunmak yeterlidir. Bohner: “Bağış ‘ilk hasta’ ile başlar ve her enfeksiyonla birlikte ağaç dallanır ve genişler ve derinleşir. Uygulamamız bağlamında bu, hayır kurumlarına daha fazla bağış anlamına geliyor; bu yüzden daha fazla yardım gerekli ”diye belirtti.

Uygulamadaki lider tablosunda, kullanıcı adlarının ne kadar yükseldiğini ve kimlerin dahil olduğunu görebilirsiniz. Lider tablosu her beş dakikada bir güncellenir ve haberin yazımı itibariyle şu anda IntellectEU adlı şirket 400 dolar bağışlayarak “enfekte” olan 77 kişiye yardım göndererek listenin başında yer almaktadır.

Bağışlar günlüğe kaydedilir ve Corda blockchain’inde doğrulanır, bu da bağış işleminde şeffaflığı artırır.

Bohner, “Ödeme kanıtını (kişisel bilgiler olmadan) saklıyoruz ve zincire geri dönüp her bir bağışın doğrulanmasını sağlıyoruz. İnsanlar geri dönüp bağış etkilerini ve böylece blok zincirini ve bu kimliğe bağlı tüm bağışları kontrol edebilirler. Blok zincirinin değişmezliği ve izlenebilirliği buradaki anahtar özelliklerdir.

Şimdiye kadar, projede neredeyse 3.000 dolar toplandı. Bağışların etkileri, uygulamada izlenebilir. 

Bohner, uygulamanın COVID-19’u desteklemek için oluşturulduğunu ancak kâr amacı gütmeyen kuruluşların yerel kitle fonlaması veya tıbbi malzeme takibi gibi iyi bir amaç için kullanmak istediklerinde yeniden kullanılabileceğini söyledi. 

“Blockchain’in baştan çıkarıcı bir teknoloji olarak uygulamaya daha fazla insan çektiğine ve ödeme akışına güven getirdiğine inanıyoruz. İzlenebilirlik ve şeffaflık, yardım endüstrisinde daha önemli hale geliyor ve bu hususta blockchain’e büyük rol düşüyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner