Anasayfa Blockchain Blok Zinciri Yani Blockchain Nedir? İşte Bilinmesi Gereken Her Şey!

Blok Zinciri Yani Blockchain Nedir? İşte Bilinmesi Gereken Her Şey!

Blok zinciri ya da Blockchain nedir, Blockchain teknolojisi ne anlama gelir? Bu rehberde tüm bu soruların cevabını tek tek, adım adım cevaplamaya çalışacak, en temel düzeyde bilgi sağlayacağız.

Birdenbire blockchain yani blok zinciri her yerde konuşulur oldu. Çünkü Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra Bitcoin’e güç sağlamak için icat edilen teknoloji, telif hakkı korumasından birçok şeye kadar hemen hemen her şeyde kullanılabiliyor.

Teknolojiye dayanan Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin hızla yükselen değerinden sık sık bahsedilir, ancak asıl teknoloji harikası Blockchain’den pek bahsedilmez.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Başlarken, hiçbir metafor veya abartı içermeyen en basit açıklama ile devam edeceğimizin altını çizelim. Kripto para birimi dilinde bir blok yeni işlemlerin bir kaydıdır. Her blok tamamlandıktan sonra bir zincir zinciri oluşturarak zincire eklenir. İşte bu blockchain yani blok zinciri anlamına gelir.

Kripto para birimleri şifrelenmiş olduğundan herhangi bir işlemin işlenmesi karmaşık matematik işlemlerinin çözümü anlamına gelir (ve blok zinciri büyüdükçe bu işlemlerin çözümü zamanla daha da zorlaşır). Bu matematiksel işlemleri çözen insanlar “madencilik” adı verilen bir süreçte kripto parayla ödüllendirilir.

Herhangi bir kripto para birimine sahipseniz, aslında gerçekte sahip olduğunuz şey özel anahtar (temelde yalnızca uzun bir parola) olan blok zincirindeki adresidir. Bu anahtarla harcama yapmak için para çekebilirsiniz, ancak anahtarı kaybederseniz paranızı geri almanın hiçbir yolu yoktur. Her bir hesabın diğer kişilerin hesabınıza kripto para göndermesini sağlayan bir genel anahtarı vardır.

Blockchain hakkında temel bilgilerin tamamı halka açıktır. Blockchain’in merkezi yoktur. Yani çalışması için tek bir bilgisayara veya sunucuya güvenmez. Böylece, tüm işlemler anında herkes tarafından görülebilir. Bu bizi ilk metaforumuza getirir: kamu muhasebecisi.

Blockchain Bir Kamu Muhasebecisi Gibidir

Bir arkadaşınıza Bitcoin (veya başka bir kripto para birimi) gönderir ya da satarsanız bu bilgi genel olarak Blockchain’de kayıt altına alınarak herkes tarafından görüntülenebilir. Diğer insanlar sizin kimliğinizi bilmezler, ancak bir kişiden başka bir kişiye ne kadar aktarıldığını bilebilirler.

Birçok kişi geleneksel bankacılığa alternatif olarak blockchain’i görüyor. Para transferini doğrulamak için bir bankaya veya başka bir kuruma ihtiyaç duymak yerine, blockchain’i kullanabilir ve aracı kurum veya kurumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Değer İnterneti

Bir kamu muhasebecisi fikrinden yola çıkarak, blockchain’i tanımlamanın bir başka popüler yolu bir değer interneti olduğudur. Fikir oldukça basit: İnternet, verileri çevrimiçi olarak özgürce dağıtmayı mümkün kıldı ve bugün blockchain aynı şeyi para için yapıyor.

Gazeteler, televizyon ve radyoya (esas olarak büyük şirketler tarafından kontrol edilirler) güvenmek yerine, iyi ya da kötü internet herkesin bir ses olmasını sağladı. Blockchain ve kripto paralar, bankalar ve hatta hükümetler gibi geleneksel aracıları ortadan kaldırarak dünya çapında para transferini en kolay hale getirdi.

Blockchain Tıpkı Google Dokümanlar Gibidir

Blockchain bir bakıma tıpkı Google Dokümanlar gibidir.

Google Dokümanlar’dan önce çevrimiçi bir kişiyle bir yazı parçası üzerinde ortak çalışma yapmak isterseniz bir Microsoft Word belgesi oluşturmalı, ona göndermeli ve ardından düzenlemeleri yapmasını beklemeniz gerekirdi. Karşınızdaki kişi gerekli değişiklikleri ve düzenlemeleri yaptıktan sonra belgeyi size geri göndermeliydi. Ne kadar sıkıcı değil mi?

Google Dokümanlar, bir dökümanın aynı anda birden fazla kişi tarafından görüntülenip düzenlemesine olanak tanıyor, ancak düzenleme yapabilmek için bir kişinin diğer kişinin düzenlemesini tamamlamasını beklemesi gerekiyor. İşlemin tamamlanmasının ardından dökümanın güncel hali diğer kişilerce anında görüntülenebiliyor. Blockchain, bunun da bir tık üstünün yapılmasını sağlayarak kişilerin tüm değişiklikleri anında görebilmelerini sağlıyor ve bir bakıma bu minik aksaklığı gideriyor.

Dünyanın En Sağlam ve En Şeffaf Kasası

“Dünyanın En Sağlam ve En Şeffaf Kasası”. Blockchain için bu benzetmeyi yapmak kesinlikle yanlış olmaz.

Şimdi, dev bir odada dizilmiş bir sürü kasa olduğunu hayal edin. Her kasanın üzerinde bir numara bulunuyor ve kasaların üstünde insanların kasaya para atabilmesi için bir oyuk yer alıyor. Kasaların tamamı kurşun geçirmez camdan yapılmış. Hem güvenli hem de içinde ne kadar para olduğunu görebileceğiniz kasalardan söz ediyoruz. Bir Bitcoin hesabı açtığınızda bu odadaki boş bir kasadan birisine sahip olursunuz. Kasanın numarası sizin hesap numaranızı temsil eder ve para alırken bu kasa numarasını kullanırsınız.

İnsanlar kasanın gerçekte kime ait olduğunu bilemez, ancak kasanın içindeki paranın miktarını görebilirler.

Blockchain DNA Gibidir

Blockchain, internet üzerindeki kripto para transferlerinin bir kaydıdır. Benzer şekilde DNA, yeryüzünde hayat genişledikçe yayılan genetik işlemlerin ve mutasyonları bir kaydırdır. DNA, evrimleştikçe ve bloklara yeni bloklar eklendikçe daha karmaşık hale gelir.

Her blok zinciri (Bitcoin, Ether, Ripple) ayrı tür canlı (insan, şempanze, vb.) gibidir. Aynı zamanda iki ayrı türün ortak atalarının paylaşabildiği şekilde bir para birimi oluşturmak için bir blok zinciri çatallanabilir. Bitcoin Cash ile olduğu gibi.

Elbette DNA’daki değişiklikler kolayca gerçekleşmez. Bilim adamları, genetik mutasyonun yakalanabilmesinin yaklaşık bir milyon yıl sürdüğüne inanıyor. Blok zinciri de inşaa etmek kolay değildir, ancak işler DNA’da olduğu gibi yürümüyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları