Yükleniyor...

Boğa piyasasında işinize yarayabilecek indikatörler!

BTC'nin 65 bin doların üzerinde tutunmasıyla birlikte kripto para piyasasında boğa koşusu hızlandı.

boğa indikatör

BTC‘nin 65 bin doların üzerinde tutunmasıyla birlikte kripto para piyasasında boğa koşusu hızlandı. Birer birer yükselişe geçen altcoin’ler, kripto yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Piyasanın gidişatını takip etmekte kolaylık sağlayan indiktörler, boğa etkisiyle daha da kritik bir önem arz ediyor. Peki ya boğa piyasasında dikkate alınması gereken en önemli indikatörler hangileridir?

1- Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Yalnızca kripto paralarda değil, tüm finans piyasalarda kullanılan en yaygın indikatörlerden biri de Göreceli Güç Endeksi yani RSI’dır.

RSI indikatörü, söz konusu varlık fiyatındaki hareketliliklerin hızını ve değişimini ölçümleyen bir osilatörüdür. RSI, mevcut fiyatın bir önceki dönemin fiyatına bölünmesi ve ardından 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır. RSI indikatörü genellikle söz konusu varlıktaki aşırı alım ve aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılır.

RSI 70’in üzerine yükseldiğinde varlığın aşırı satın alındığı gösterir ve bu bir düşüş sinyali olarak değerlendirilebilir. Bir diğer yandan RSI 30’un altına düşmesi ise varlığın aşırı satıldığı anlamına gelir ve alım sinyali olarak yorumlanabilir.

rsi nedir

2- Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD)

MACD, teknik analiz tarafına ağırlık gösteren yatırımcıların çok kulandığı göstergelerden biridir. Hareketli ortamalar ile momentumu birleştiren MACD, çok yönlü bir indikatördür. MACD iki farklı hareketli ortalamadan oluşur. Bunlar MACD ve sinyal çizgileri şeklindedir.

MACD çizgisi sinyal çizgisinin üzerinden geçtiğinde bu, yükseliş işareti olarak yorumlanabilir ve piyasanın yükseliş trendinde olduğu anlamına gelir. Bunun tam aksine MACD’nin sinyal çizgisinin altından geçmesi ise düşüş trendini gösterir.

macd

3- Bollinger Bantları (Bollinger Bands)

Kripto para yatırımcılarının sıklıkla kullandığı bir diğer indikatör ise Bollinger Bantları. Bollinger bantları, hareketli ortalamanın altına ve üstünde yer alan iki sapma çizgisinden oluşur.

Bu bantlar, söz konusu varlıktaki fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak dinamik bir şekilde ayarlanır. Bir varlığın fiyatı üst Bollinger Bandına yaklaştığında, bu durum aşırı alım koşullarına işaret edebilir. Tersine, alt bandın yakınındaki fiyatlar ise varlığın aşırı satış baskısı altında olduğuna işaret eder.

Varlığın fiyatının Bolinger Bantlarının dışına çıkası durumunda ise bu olağan dışı fiyat hareketliliği olarak yorumlanır. Varlığın fiyatı, üst banda yakınsa bu fiyatın nispeten yüksek olduğu şeklinde, alt banda yakın ise nispeten düşük olduğu şeklinde yorumlanır.

Bollinger Bantları fiyatın göreceli olarak yüksek mi yoksa düşük mi olduğunu belirlemek için kullanılır.

indikatör

4- Hareketli Ortalamalar (Moving Averages)

Hareketli ortalamalar aynı zamanda MA kısaltmasıyla biliniyor. Yatırımcılar bu indikatörü yani diğer bir deyişle göstergeyi, piyasadaki potansiyel dönüş noktalarını belirlemek için kullanıyor. Yaygın olarak kullanılan hareketli ortalamalar arasında Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve Üstel Hareketli Ortalama (EMA) yer alıyor.

Basit Hareketli Ortalama (SMA) genel olarak söz konusu varlığın belirli bir dönemdeki ağırlıklı fiyat ortalamasına odaklanırken Üstel Hareketli Ortalama ise yakın geçmişteki fiyatlara daha fazla ağırlık veriyor. Kısa vadeli ve uzun vadeli hareketli ortalamaların kesişmesi potansiyel alım veya satım sinyallerine işaret edebilir. Buna altın kesişim (golden cross) ve ölüm kesişimi (death cross) örnek gösterilebilir.

indikatör

5- Hacim

Hacim, finansal piyasalardaki fiyat hareketliliklerinin gücü hakkında ipuçları veren önemli indikatörler arasında yer alıyor. Örnek vermek gerekrise, yükseliş sürecinde bir varlığın işlem hacmi de önemli ölçüde artıyorsa bu, yatırımcıların varlığa olan ilgisinin giderek arttığı, dolayısıyla yükseliş trendinin de devam edeceği şeklinde yorumlanabilir.

Hacim Profili ise bir varlığın belirli dönemlerdeki işlem hacmini gösterir. Yatırımcıların fiyat hareketlerini etkileyebilecek yüksek ve düşük likidite alanlarını belirleyebilir. Bu alanlar aynı zamanda destek ve direnç seviyeleri olarak işlev görebilir.

indikatör


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner