Yükleniyor...

British Museum, The Great Wave de Dahil Olmak Üzere 200 Hokusai Eserini NFT Olarak Satışa Çıkaracak

British Museum, Japon sanatçının Katsushika Hokusai'nin çalışmalarını non-fungible token (NFT) olarak açık artırmaya çıkarmak için Fransız start-up LaCollection ile ortaklık kurdu.

1200px Tsunami by hokusai 19th century

British Museum, Japon sanatçının Katsushika Hokusai’nin çalışmalarını non-fungible token (NFT) olarak açık artırmaya çıkarmak için Fransız start-up LaCollection ile ortaklık kurdu. Yapılacak olan NFT satışları, The Great Picture of Everything sergisiyle (30 Eylül – 30 Ocak 2022) aynı zamana denk getirildi. Bu kapsamda 200 eser NFT olarak satışa sunulacak.

Bu satışlara ressamın en ünlü eseri The Great Wave de dahil olmak üzere sergideki eserlerin dijital görüntüleri, sergiye konu olan ve yakın zamanda yeniden keşfedilen kitaptan çizimler de dahil.

NFT’ler, Hokusais’in dijital görüntülerine karşılık gelecek. Bu NFT’ler “Benzersiz”den (en ünlü eserlerden birinin tek bir görüntüsü), “ultra nadir” (2), “sınırlı” (1000) ve “ortak” (10.000) arasında farklı kategorilere ayrılıyor. Beaucamps’a göre, yaygın NFT’ler için fiyatlar yaklaşık 500 dolardan başlayacak.

LaCollection sitesinde, bazıları sabit bir fiyatla, diğerleri açık artırmada satılacak. Ödeme, fiat (geleneksel) para birimi veya kripto para birimiyle yapılabilecek. LaCollection kurucusu Jean-Sébastien Beaucamps ayrıca sahiplerin kendi platformlarında veya openseas.io gibi başka bir platformda yeniden satış yapabilecekleri ikincil bir pazarın ortaya çıkabileceğini söyledi.

The Great Wave’in iki baskısından biri, serginin başladığı 30 Eylül ile 20 Aralık tarihleri ​​arasında açık artırmaya çıkarılacak. İkincisi, 2022’nin başlarında açık artırmaya çıkarılacak.

Beaucamps, müzenin ne kadar kazanacağını açıklamayacak olsa da, müzenin “büyük ölçüde ödüllendirildiğini” ifade etti. Bir NFT’nin ikincil piyasada yeniden satılması durumunda, %10’u müzeye ve %3’ü La Collection’a gidecek. Bu da önemli bir gelir kapısı.

Beaucamps, The Art Newspaper’a “Benim için sanatı demokratikleştirmek önemli” diyor ve şunları ekliyor:

“Bu, müzelerin daha genç, daha çeşitli ve daha uluslararası bir kitleyi çekmesine yardımcı olmanın bir yolu.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner