Yükleniyor...

Bu bölgede Bitcoin (BTC) Kullanımı Artış Gösteriyor

Bitcoin (BTC) ve toplu kripto paraların kullanımı, kullanıldığı bölgenin ekonomik şartları, sosyal yaşantıları ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermekte.

bu bolgede bitcoin btc kullanimi artis gosteriyor

Bitcoin (BTC) ve toplu kripto paraların kullanımı, kullanıldığı bölgenin ekonomik şartları, sosyal yaşantıları ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermekte. Bu şartlar göz önüne alındığında, Afrika’da Bitcoin kullanım oranında ciddi bir artış söz konusu.

Bu artışın temel sebebi olarak ise, küçük işletme sahipleri ve göçmen işçilerin, ödeme ve havale göndermede hız ve kolaylık sağladığı için Bitcoin’i tercih etmeleri, Afrika’da lider kripto paranın kullanımında patlama yaşatıyor.

Blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından sağlanan veriler, Afrika’ya ve Afrika’dan transferi sağlanan 10.000 dolar altı BTC transferlerinin Haziran ayında 316 milyon dolar olduğunu ve sadece bir yıl içerisinde %55’ten fazla bir artışın olduğunu ortaya koyuyor. Kripto para transferlerinin aylık sayısına baktığımızda ise %50’nin üzerinde bir artış yaşandı.

10.000 dolar eşiği, tüccarlardan ziyade küçük işletmeler ve bireyler tarafından yapılan işlemleri temsil eder. Bu yüzden Chainalysis analiz yaparken bu seviyeyi dikkate alıyor.

Afrika’da özellikle Bitcoin’e hızlı bir şekilde adapte olabilen ve teknoloji meraklısı gençler tarafından gösterilen ilgi, doğal olarak daha büyük. Bölgede para transferlerini kısıtlayan bürokratik bazı engeller de bulunduğu için, özellikle genç kullanıcılar havale ve EFT yerine, kripto para transferini tercih ediyor.

Kenya, Nairobi’de kripto para komisyoncusu olan Frankline Kihlu, Reuters’a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı;

“İnsanlar hayatlarını kolaylaştıracak her teknolojiyi çok iyi benimsiyor.”

“Çoğu Afrika ülkesinde, Bitcoin sayesinde kalkan birçok kısıtlama mevcut.”

ABD dolarını bölgede elde etmek oldukça zor olduğu için özellikle işletmeler tercihlerini Bitcoin’den yana kullanıyor. Özellikle birçok bölgede Covid-19 salgının etkisi sebebi ile ham petrol fiyatlarında ciddi düşüşler meydana geldi ve ülkeler devalüasyonu yaşadı. Yerel para birimlerinin değer kaybetmesi ile birlikte ithalatçılar ABD doları satın almak için daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldılar. Bu sebeple uluslararası ticaret için fiili para birimini kullanmak zorunda kalmadan denizaşırı ülkelerden mal satın almanın yolunu kripto paralarda buluyorlar.

Her ne sebep ile olursa olsun, kripto para kullanımı küresel çapta artmaya devam ediyor. Bazı kesimler geleceklerine yatırım için, bazı kesimler ticaret için bazıları ise bulundukları bölgenin ambargoları sebebi ile kripto paraları tercih ediyor. Bu yüzden kripto para piyasasının benimsenmesi, zaman geçtikçe hız kazanacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner