Yükleniyor...

Bu Kripto Para Varlığı Üç Haftada Yüzde 15 Bin Kazanç Elde Etti

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Yearn.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 11.08.16

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Yearn.Finance’ın yönetişim token’ı, son üç hafta içinde değer olarak %15 binden fazla fırladı. YFI token’ı Temmuz ortasında 31,65 dolar civarında işlem görmeye başladı. O zamandan beri, haberin yazım anına kadar 4,786 dolara geldi.

Kripto para analiz firması Santiment’e göre bu devasa kazançlar, YFI klonlarından kar elde etmeye hevesli fırsatçılardan bir çatal telaşı yarattı. Bu çatallardan bazıları meşru projeler gibi görünüyor ancak diğerleri pek değil.

Yine de, meşru görünen bir çatal- YFII, kripto para topluluğunun birkaç güvenilir üyesi tarafından destekleniyor.

“YFII, yönetici anahtarı yakıldığında ve çekirdek ekip ve önde gelen topluluk üyelerinden oluşan 11 imza ile kısa süre sonra meşrulaştırıldı.

11 ortak imzalayan arasında, muhtemelen Boxmining  (popüler kripto para etkileyicisi) ve Dovey Wan tanıdık  gelecek.”

YFII, 105 dolara düşmeden önce 600 dolardan 1.129 dolara yükseldi. Santiment’e göre, çökme kısmen diğer yüksek verimli klonların ortaya çıkması, yeni inovasyon eksikliği ve diğer faktörlerin yanı sıra Bitcoin fiyat artışlarından kaynaklandı.

Yine de analitik firması, yazım sırasında 139.69 dolar işlem gören YFII’nin, gerçek yönetişim önerileri ve geliştiricilerin varlığına dikkat çekerek bir miktar potansiyele sahip olabileceğine inanıyor. Santiment’in söylediği gibi, dil engelleri nedeniyle DeFi alanında sınırlı kaldığını söylediği klonun Çin pazarına da girebileceğini düşünülüyor.

Bununla birlikte, diğer klonlar daha az ciddi görünmektedir.

Başka bir klon YFFI, Ağustos başında ortaya çıktı ve getiri çılgınlığından yararlanmaya çalıştı. Ancak bu projenin arkasında kimin olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Üst düzey sahiplerin, resmi lansmanından önce token’ların makul bir yüzdesini önceden kazdıkları da ortaya çıktı. Klon anlık bir başarı elde etti, ancak yaklaşık 619 dolardan 1.22 dolara düştü ve yazım sırasında 2.98 dolardan işlem görüyor.

Santiment ayrıca YFI çatalı Asuka’nın yaratıcısı olduğu iddia edilen bir çıkış dolandırıcılığına işaret ediyor. Token’ın geliştiricisi, çatallaşmadan sadece iki gün sonra projeyi terk etmekle suçlanıyor ve bu da değerinin 1.600 dolardan yaklaşık 18 dolara düşmesine neden oluyor. Geliştirici, kripto para biriminde yaklaşık 60.000 dolar ile ortadan kaybolmuş gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner