Yükleniyor...

Bu Ülkede Bütün Kripto Paralar Yasaklandı!

Afrika kıtası içerisinde bulunan Burundi Cumhuriyeti, aldığı kararla sınırları içerisinde bütün kripto paraları yasakladığını duyurdu.

Kripto Para Yasağı

Afrika kıtası içerisinde bulunan Burundi Cumhuriyeti, aldığı kararla sınırları içerisinde bütün kripto paraları yasakladığını duyurdu. Burundi Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamayla kararın tüketicinin koruması adına alındığını belirtildi.

Devlet yetkilileri tarafından konuyla ilgili olarak yapılan bir başka açıklamada “Dünya çapında düzenlenmemiş olan kripto paraların yüksek volatiliteli olduğu, sanal para birimlerinin kullanıcılarını çöküş sonrasında hiçbir yasal dayanak veya güvence olmadan bütün varlıklarını kaybetme tehlikesine maruz bırakmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yetkililer, kripto para birimleri herhangi bir merkezi otoriter tarafından kontrol edilmediklerini ve bundan dolayı yasal para birimi olarak kabul edilmelerinin mümkün olmadığı görüşünde. Halkın finansal işlemler konusunda son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirten yetkililer, sadece yetkili merci konumundaki Merkez Bankası’nın tanıdığı kurumlar aracılığıyla işlem yapmaları gerektiğini vurguluyor.

Bloomberg’in haberine göre, yasağın gelmesinin nedeni birkaç Burundi vatandaşının kripto paralardan ciddi zararlar etmelerini bildirmesi oldu.

Burundi Cumhuriyeti ayrıca kripto paralarla yapılan havale işlemlerini de yasaklamış durumda. Dünya Bankası verilerine göre ülkede yapılan kişisel havale işlemleri ülkenin 2018 yılı gelirinin yüzde 1,2’sine karşılık geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner