Yükleniyor...

Buterin: Blockchain Tekelleşmeyi Ortadan Kaldıracak

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, antitröst ajanslarına (tekelleşme karşıtı çalışmalar yürüten) finansal piyasadaki tekellere ve rekabet karşıtı eylemlere karşı savaşması konusunda yardımcı olabileceğinden milletvekillerine blockchain teknolojisine karşı nazik davranmalarını diledi.

blockchain buterin

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, antitröst ajanslarına (tekelleşme karşıtı çalışmalar yürüten) finansal piyasadaki tekellere ve rekabet karşıtı eylemlere karşı savaşması konusunda yardımcı olabileceğinden milletvekillerine blockchain teknolojisine karşı nazik davranmalarını diledi.

Buterin, geçtiğimiz günlerde Harvard’da öğretim üyesi olan Thibault Schrepel ile beraber “Antitröst Olarak Blockchain Yasası” adlı bir makale hazırladı. Makalede, Blockchain’in antitröst yasalara yardımcı olarak, tekelleşme oluşumlarının engellenebileceği ifade ediliyor. Makalede şu ifade dikkat çekiyor:

“Teknoloji ve yasalar düşman değildir. Birlikte çalışmalıdır.”

Vitalik Buterin, antitröst ajanslarının öncelikle, rekabet karşıtı eylemleri ortadan kaldırarak ademi merkeziyetçiliği teşvik etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Buterin, blockchain’in görevlerini yerine getirmelerine izin verilirse, antitröst ajanslarına yardımcı olabileceklerini söyledi. Herkes blockchain ağında herhangi bir işlem gerçekleştirebildiğinden, büyük antitröst yetkilileri olmayan yerlerde standart bir zemin oluşturabilir.

Yardımcı Olabilir

Buterin, yeni yayınlanan makalede Harvard’da öğretim üyesi Thibault Schrepel ile birlikte bu konudan bahsetti. Makalede ayrıca ABD’de bir antitröst ajansı olan Adil Ticaret Komisyonu’nun güvenli bir çalışma alanı olan bir blockchain ağı sağlayan Sandbox’ın desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Gazetecilere konuşan Schrepel ise antitröst ajanslarının blokzinciri ağının rekabet karşıtılığı destekleyen ve blok zinciri teknolojisine daha katı yasalar uygulayan yönünü göz ardı etmesi gerektiğini söyledi. Schrepel ayrıca, Sandbox’ın onayı da dahil olmak üzere Blockchain ağları için yasal muafiyetler olması gerektiğini belirtti. Rekabeti engelleyici unsur çıkarıldıktan sonra düzenleyicilerin Blockchain ağının yararlı yönünü sevebileceğini belirtti.

Vitalik Buterin de, düzenleyicilerin ağın benimsenmesinden daha fazla yararlanacaklarını vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner