Yükleniyor...

Cardano (ADA) En Merkeziyetsiz Ağ Haline Geldi

Cardano, son birkaç yılda kripto para ekosisteminde son derece önemli bir proje oldu ve IOHK, Cardano'nun ekosistemini genişletme ve onu daha fazla kendi kendine yeterli hale getirme sürecinde.

cardano ada en merkeziyetsiz ag haline geldi

Cardano, son birkaç yılda kripto para ekosisteminde son derece önemli bir proje oldu ve IOHK, Cardano’nun ekosistemini genişletme ve onu daha fazla kendi kendine yeterli hale getirme sürecinde. Perde arkasında gelişmeler yaşandıkça Cardano dünyanın en büyük stake ağı haline geldi.

Staking Rewards tarafından sağlanan verilere göre Cardano, dolaşımdaki arzının %69’u stake edilmiş haliyle en merkezi olmayan ağ haline geldi. 9.87 milyar dolarlık piyasa değeri ile Poladot’u geride bırakan Cardano, yedinci sıraya yerleşti. Polkadot, dolaşımdaki arzının %60.87’sine sahip ve onu sadece %1.53 stake’e sahip olan Ethereum 2.0 izliyor.

Ekran Resmi 2021 01 10 19.17.32

IOHK CEO’su ve Cardano’nun kurucusu bu gelişmeyle ilgili olarak Cardano’nun aynı zamanda “en güvenli” ağ olduğunu açıkladı.

Bir Twitter kullanıcısı ise rakip proje Polkadot’la Cardano’yu karşılaştırdı:

“$ADA stake’i için UX, DOT’tan ışık yılı ileride. Ledger ile DOT stake’ledim ve hala bakiyemi nasıl görüntüleyeceğimi bulmaya çalışıyorum. $ADA ile yoroi uzantısına tıklıyorum. Bu, alana yeni gelenler için büyük bir avantaj olacak.”

Ancak diğerleri, stake etme için kullanılan kripto paraların sınırlı kullanımı nedeniyle başarıdan memnun değil. Veri gözlemcisi Pieter Nierop’a göre, son yedi gün boyunca her gün ortalama 25,7 milyon yeni ADA yatırıldı. Ağa aynı anda 1500 yeni delegator eklendi. Ayrıca 8 Ocak’ta 1895 yeni cüzdan oluşturuldu.

IOHK Vakfı, Cardano sistemini yönetiminden bağımsız hale getirmek için çalışıyor ve yakın zamanda toplum katılımını Cardano ekosisteminin merkezi haline getirmek için fund3’ü başlattı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner