Yükleniyor...

Cardano Kurucusu, 5 Trendi Sıraladı

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, YouTube üzerinden yaptığı bir yayınında, insanlığın yirmi birinci yüzyıldaki 5 trendine dair görüşlerini paylaştı.

charles hoskinson cnn

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, YouTube üzerinden yaptığı bir yayınında, insanlığın yirmi birinci yüzyıldaki 5 trendine dair görüşlerini paylaştı.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, kendi YouTube kanalı üzerinden yaptığı bir yayında kendince insanlığın 5 dayanağını sıraladı.

Cardano Kurucusu Hoskinson’a Göre İnsanlığın 5 Yeni Trendi

İnsan toplumu birden fazla alanda ilerlemeye ve gelişmeye devam ederken, Proof-of-Stake (PoS) Blockchain platformu Cardano‘nun kurucusu Charles Hoskinson, kendi görüşüne göre insanlığın beş dayanak teknolojisini paylaştı.

1- Yapay Zeka Teknolojisi

Gerçekten de, yapay zeka, Hoskinson’ın “kimse için sürpriz değil ” olduğunu öne sürdüğü ilk ve en büyük şey. Çünkü yapay zeka, bilişimizi ilk kez büyüyen küresel ölçekte sentetik bilişe sahip olduğumuz noktaya kadar genişletebilmiş olmamızdır. Bu teknoloji oldukça hızlı gelişmeye devam ediyor.

yapay zeka ethereum

Hoskinson yayınında yapay zekaya dair şunları söyledi:

“Bu ikinci beynin süper gücü, internete erişiminin olması ve aynı zamanda yinelemeli olması, yani kendi kendini eğitmesidir, bu nedenle GPT-4, GPT-5’i ve GPT-5, GPT-6’yı eğitir ve bunu her yaptığında , üstel yetenekler alır. Yeni bilgiler ve yeni iç görüler yaratabilecek üstel büyüme teknolojisine sahipsiniz.”

2- Kuantum Hesaplama

Cardano‘nun kurucusuna göre, AI hala sınırlı ve burada kuantum hesaplama devreye giriyor. Açıkladığı gibi, kuantum hesaplama, yeni ve çok önemli yetenekler sağlayan ve potansiyel olarak Bitcoin’in güvenliğini bile kırabilecek yeni bir bilgi işlem modeliydi.

Örnek olarak Hoskinson, bir makalenin ortak yazarı olduğu ‘tek seferlik imzaları’ kullandı. Bu teknolojinin, “bir şeyi yalnızca bir kez imzalama ve ardından bir daha asla imzalanamayacağını garanti etme yeteneği” sağlayabileceğini ve ona göre “bunu klasik bilgi işlemde yapamazsınız” diye açıklıyor.

3- Sentetik Biyoloji

Ayrıca Hoskinson, sentetik biyolojiyi, yok olma ve insan dokusuna renkleri değiştirebilen hücreler üretmek veya beyinlerimize bilgisayarları entegre etmek gibi yeni yetenekler eklemek gibi “organizmaları manipüle etmek ve değiştirmek için teknolojiyi kullanmaya başladığınız” alan olarak vurguladı.

Hoskinson yayınında sentetik biyoloji hakkında şu sözleri ifade etti:

“Sentetik biyoloji yetenekleriniz varsa, potansiyel olarak bilgi işlem sistemlerini kopyalamak için biyolojik sistemleri kullanabilirsiniz. Böylece yeni arayüzler oluşturabilir veya DNA’da bilgi depolayabilirsiniz.”

4- Nanoteknoloji

Cardano’nun kurucusuna göre nanoteknoloji, insanların herhangi bir fiziksel şeyi bir bilgisayara dönüştürmesine izin veriyor. Örnek olarak bir restoran masasını menüyü gösteren “e-mürekkepli bir ekrana” dönüştürmek gibi. Buna ek olarak aynı zamanda potansiyel olarak kanseri iyileştirmesine de izin veriyor.

Hoskinson yayınında şunları söyledi:

“Nanoteknolojiye sahip sentetik biyoloji şirketleriniz varsa, o zaman biyolojik sistemlere bilgi işlem yeteneklerini yerleştirmekten bahsedebilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir. Bu ikisi birlikte aslında kanseri tedavi eder. Çünkü biyolojik süreçleri üstlenebilecek ve temelde herhangi bir kansere saldırmak için bağışıklık sisteminizi kullanabilecek kadar küçük makineleriniz var.”

5- Blockchain

Cardano’nun kurucusundan bu şekilde bir sıralamayı dinleyeceksek Blockchain’i görmezsek tabi ki olmazdı. Hoskinson yayınında Blockchain teknolojisi için şu ifadeleri kullandı:

“Dolayısıyla, bu tür şeyleri nerede ve ne zaman yapabileceğiniz konusunda, itaatsizlik ve ceza eksikliği kavramı gerçekten yok. Ve bu, Blockchain teknolojisinin süper gücü, sahip olmak istediğimiz şeyleri alabildiği, onları tam olarak doğru şekilde kodlayabildiği ve sonra birdenbire bu şeyleri değişmez hale getirebildiği sentetik bir doğal yasa alanında yaşıyor.”

blockchain 2

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner