Yükleniyor...

MetaMask’e Cardano (ADA) Ağı Ekleme

MetaMask'e Cardano ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask cardano

MetaMask’e Cardano ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, Ethereum ağı üzerinde işlem yapmayı mümkün kılan bir cüzdandır. EVM tabanlı kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

metamask cardano

MetaMask’e Cardano Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Cardano blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyor ve ADA coin’leri depolamak istiyorsanız Cardano ağını destekleyen en popüler 3 cüzdan şu şekildedir:

 1. Atomic
 2. Daedalus
 3. Nami
atomicwallet 1

1. Atomic Wallet

Merkeziyetsiz bir kripto para cüzdanı olan Atomic; Windows, macOS, Android, iOS ve çok sayıda Linux tabanlı işletim sistemi dahil olmak üzere her türlü platformdan milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir. Cüzdan BitTorrent teknolojisini kullanır ve çevrimdışı veriler ve şifreler sunucuda değil, ilgili cihazınızda saklanır.

300’den fazla kripto para birimini destekleyen cüzdanı https://atomicwallet.io/ adresinden bilgisayarınıza indirdikten sonra Cardano’yu içerisine ekleyebilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

2. Daedalus Wallet

Daedalus tam node’lu bir kripto para cüzdandır. Bu, hafif cüzdanların aksine (örn.Yoroi, Adalite vb.) Daedalus’un Cardano blok zincirinin tam bir kopyasını indirdiği ve geçmişindeki her işlemi bağımsız olarak doğruladığı anlamına gelir. Bu şekilde, merkezi olarak barındırılan 3. taraf sunucular olmadan maksimum güvenlik ve tamamen güvenilir çalışma elde edersiniz.

Daedalus Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır. Cüzdanı bilgisayarınıza indirmek için https://daedaluswallet.io/ adresini ziyaret edebilir, indirme işlemini gerçekleştirdikten sonra ADA coin’leri saklamak üzere kullanabilirsiniz.

metamask cardano

3. Nami Wallet

Nami, Cardano blokzinciri için gözetim dışı, açık kaynaklı, tarayıcı uzantılı bir cüzdandır. Uygulama, kullanıcıların varlıkları, stake havuzlarına delegasyonları, basımı, çoklu imzaları vb. Berry tarafından geliştirilmiştir. M-cüzdan uygulaması şu anda Google Chrome, Brave ve Edge tarayıcılarında kullanılabilir. Kullanıcılar uygulamayı tarayıcılarına yükleyip kurabilir ve erişebilir.

Nami, cüzdan başına birden çok adrese izin veren Daedalus/Yoroi’nin aksine tek bir adres konsepti kullanır. Kullanıcılar alt hesaplar oluşturabilir ve bunlara ayrı ayrı erişebilir. Bir kullanıcı bir Daedalus/Yoroi cüzdanından para transferi yapmak isterse, bunu ana hesaba göndermelidir.

Ayrıca Cardano ağını destekleyen diğer cüzdanlar da şu şekilde sıralanabilir:

 • Eternl
 • GeroWallet
 • Flint
 • Typhon
 • Ellipal
 • AdaLite
 • Infinito Wallet
 • Guarda
 • Tangem
 • SimpleHold Wallet
 • Coin Wallet
 • NuFi

Uyarı: Kullanıcılar hangi cüzdanı tercih ederse etsin, cüzdanın ve içindeki varlıkların güvenliğinden kendileri sorumludur. Cüzdanların bağlandığı adresler kontrollü olmalıdır, bu konuda dikkatli olunması önerilir.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Paribu Net (PRB) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Celo (CELO) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Astar (ASTR) Network Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner