Yükleniyor...

CCTV, Kripto Para Birimleri Hakkındaki Videoyu Kaldırdı

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Changpeng Zhao'nun tepkisinin ardından kripto para birimleri hakkında yayınladığı videoyu kaldırdı.

cctv 1

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Changpeng Zhao’nun tepkisinin ardından kripto para birimleri hakkında yayınladığı videoyu kaldırdı. 

Çin kriptoya karşı sert bir tutum sergiliyor olsa da, Hong Kong’daki son gelişmeler bir kesimin bunun Çin üzerindeki etkisi hakkında spekülasyon yapmasına neden oldu. Çin’in devlete bağlı medya kuruluşu CCTV, 24 Mayıs’ta kripto para birimleri hakkında bir video yayınladı ve bu video Twitter’da büyük ilgi gördü. 

CZ: Bu Tarz Haberler Boğa Koşusuna Yol Açabilir

CCTV

Binance CEO’su Changpeng Zhao, CCTV’nin yayınladığı videoyu büyük bir olay olarak nitelendirdi ve bu tür tarihsel haberlerin boğa koşusuna yol açtığını iddia etti. 

CZ’nin açıklamasından sadece bir gün sonra CCTV videoyu platformundan kaldırdı. Söz konusu video programında, Hong Kong’da kripto para uyumluluğuna ilişkin son gelişmeler ele alınıyordu. Programda ayrıca bir pump and dump planı olduğu ortaya çıkan Solana tabanlı bir memecoin de yer alıyordu. 

Hong Kong kısa süre önce lisanslı sanal varlık platformlarının hizmetlerini perakende yatırımcılara sunmalarına izin vereceklerini açıkladı. 

Hong Kong tarafıdan yapılan bu duyuru, perakende yatırımcıların ülkede yasal olarak kripto ticareti yapmasının yolunu açarken, SFC henüz bu hizmetleri sunmak için herhangi bir kripto platformunu onaylamadı. 

CZ’nin Çin’in devletine bağlı medya şirketinde kripto hakkında konuşmasının büyük bir olay olduğunu iddia etmesi, Çin’in 2021’de her türlü kripto para birimi faaliyetine genel bir yasak getirmesinden kaynaklanıyor. Çin, bu zamana kadar her türlü yabancı kripto para birimine karşı düşmanca bir duruş sergiledi ve yalnızca dijital yuan adı verilen CBDC’yi kullanmayı teşvik etti. 

Çin aynı zamanda CBDC’nin gelişimini ilk başlatanlar arasında yer aldı ve henüz resmi olarak başlatmamasına rağmen, dijital yuan çeşitli hükümet programları aracılığıyla milyonlarca vatandaş tarafından aktif olarak kullanılıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner