Yükleniyor...

CELO Coin Nedir? CELO Coin Yorum ve Geleceği

Celo, telefon numaralarını ortak anahtarlar olarak kullanarak ve yerel bir sabit değerli token yayınlayarak kripto varlığın benimsenmesinin (kullanıcı deneyimi ve oynaklık) önündeki bazı engelleri ele almayı amaçlayan bir blokzinciri protokolüdür.

CELO 1

Celo, telefon numaralarını ortak anahtarlar olarak kullanarak ve yerel bir sabit değerli token yayınlayarak kripto varlığın benimsenmesinin (kullanıcı deneyimi ve oynaklık) önündeki bazı engelleri ele almayı amaçlayan bir blokzinciri protokolüdür.

Ağ, akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini destekler. İlk uygulaması Celo Wallet, cep telefonları merkezli bir sosyal ödeme sistemi olmayı amaçlıyor. Platform, iki ana kripto varlığa sahiptir: Celo ve Celo Doları (cUSD). CELO coin, protokolün yerel kripto para birimidir. Kullanıcıların ağ konsensüsüne katılmalarına (Proof-of-Stake sistemi aracılığıyla) zincir üstü işlemler için ödeme yapmalarına ve yönetişim kararlarına oy vermelerine olanak tanıyan bir yardımcı program olarak hizmet sağlar. cUSD, ABD Dolarını takip eden istikrarlı bir varlıktır.

CELO Coin Nedir?

Celo, mobil kullanıcıları hedeflemeyi amaçlayan kripto para birimleri için küresel ödeme altyapısı görevi gören bir platformdur. Bu amaçla, platformun hedefi, dünyadaki herhangi bir telefon numarasına ve bu telefon numarasından ödeme gönderebilme yeteneği sayesinde finansal faaliyetlerin küresel olarak herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktır.

Temel ödemelere ek olarak platform, blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini destekleyebilir. Şimdiye kadar, bu uygulamalar, herkesin bir topluluğun evrensel temel gelir planına katkıda bulunmasına izin veren bir tane ve aynı zamanda sosyal amaçlar için bir kitle fonlaması platformu içeriyor.

Platform, blok zincirindeki operasyonları yürütmenin merkezinde, iki yerel token işletiyor: protokoldeki değişikliklere oy vermek için bir yönetim varlığı olan CELO coin ve ABD dolarının değerini yansıtan bir sabit para olan cUSD.

Projenin mevcut geliştirme durumu ve üzerine inşa edilen uygulamalar hakkında bağlantıda kalmak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için platformun resmi bloğunu takip edebilirler.

Celo

Celo Coini Kim Yarattı?

Celo, 2017 yılında web barındırma firması GoDaddy’de yönetici olan Rene Reinsberg ve Marek Olszewski ile MIT profesörü ve Google yöneticisi Sep Kamvar ve Marek Olszewski tarafından ortaklaşa kuruldu.

Platform, 2018 ve 2020 arasında, hem özel hem de genel token satışlarında yaklaşık 120 milyon tokeni satarak 46.5 milyon doların üzerinde para topladı. Önemli yatırımcılar arasında ise risk sermayesi şirketleri a16z Crypto, General Catalyst ve Social Capital yer aldı.

Celo Nasıl Çalışır?

Celo ağı, platformunu çalıştırmaya yardımcı olmak için üç katkıda bulunana güvenir:

Hafif İstemciler: Platformun mobil cüzdanı gibi kullanıcının mobil cihazlarında çalışan Celo Network uygulamaları.

Doğrulayıcı Nodeler: Platformun fikir birliği mekanizmasına katılan, işlemleri doğrulayan ve yeni bloklar üreten bilgisayarlar.

Tam Düğümler: Doğrulayıcı nodeleri ve mobil cüzdanlar arasında köprü görevi gören, hafif istemcilerden gelen istekleri alan ve işlemleri doğrulayıcı nodelere ileten bilgisayarlar.

Not olarak, bu platformun sistemi, doğrulayıcı nodelerin CELO token sahipleri tarafından oylanmasını gerektirir.

Bizans Hata Toleransı (BFT)

Platformun merkezinde, dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan Bizans Hata Toleransı (BFT) adı verilen bir Proof of Stake yönetim mekanizması bulunur.

Doğrulayıcı nodelerin blok zincirini güçlendirmesi ve değişikliklere oy vermesi için, önce minimum 10.000 CELO tokenini stake etmeleri gerekir, bu da token’a sahip olan herkesin ağın çalışmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Şu anda, herhangi bir zamanda tam düğümler tarafından oylanan yalnızca 100 doğrulayıcı node vardır ve her node daha sonra işlemleri doğrulamak için blok ödülünün bir kısmı ile ödüllendirilir.

Tam nodeler, ödüllerini hafif istemciler tarafından ödenen ücretlerden alır.

cUSD Nedir?

Celo’nun önemli bir özelliği, kripto işlemlerinin verimliliğini ve şeffaflığını sunarken bu varlıkların oynaklığından kurtulma sağlayan cUSD gibi sabit paraları çalıştırma yeteneğidir.

Platform, programatik rezerv dedikleri, CELO ve Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi diğer kripto para birimlerinden oluşan aşırı teminatlı bir rezerv kullanarak her cUSD’nin değerinin bir ABD dolarına eşit olmasını otomatik olarak sağlar. Bu, cUSD’nin eşdeğer bir token değeri için satılabileceği veya bunun tersi anlamına gelir.

Gelecekte platform, CELO token sahiplerinin euro veya yen gibi diğer ulusal para birimlerinin değerini yansıtan sabit paraların oluşturulmasını önermesine ve oy kullanmasına izin vermeyi planlıyor.

Celo

CELO’yu Faklı Kılan Nedir?

CELO kripto para birimi, platformun bakımında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve gönderme, alma, tutma ve stake için kullanılabilir.

Kullanıcılar, token’lara sahip olarak ve bunları stake ederek, her bir oylama, bahis yaptıkları kripto para birimi miktarıyla orantılı olacak şekilde ağ yükseltmelerinde oy kullanma yeteneği kazanır ve katılımcılar bunu yaptıkları için ağdan ödüller kazanırlar.

Diğer birçok kripto para birimi gibi, bu platforma ait tokenlerin arzı da sınırlıdır, yani yazılımın kurallarına göre sadece 1 milyar CELO olacaktır.

CELO Coin Yorum ve Geleceği

Kullanıcılar, ağın akıllı telefonlar gibi her yerde bulunan teknolojiler aracılığıyla daha fazla kullanıcıya ulaşma yeteneğine dayanarak bu token’ı çekici bulabilirler.

Yatırımcılar ayrıca cep telefonları için oluşturulan ödeme altyapılarının geleceğine inanmaları halinde CELO’yu satın alıp portföylerine eklemeyi de isteyebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner