Yükleniyor...

Cem Karaca NFT’sine Mahkeme Engeli Geldi

Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca’nın bir portresini Opensea üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından avukatı aracılığı ile İstanbul 3.

shutterstock nft law scaled 1

Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca’nın bir portresini Opensea üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından avukatı aracılığı ile İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. 

Dosya kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda ise ressamın NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği bu nedenle de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu sonucuna varıldı. Bunun üzerine mahkeme, Cem Karaca NFT’sinin satışının engellenmesine karar verdi.

Kararla alakalı açıklamalarda bulunan Av. Görkem Gökçe, şunları söyledi:

“Bu karar bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de NFT ile ilgili verilen ilk ihtiyati tedbir kararı. Hatta karar, dünyada bir örnek olabilecek nitelikte. Çünkü NFT’ler hakkında henüz tüm dünyada hukuki olarak birtakım belirsizlikler bulunmasına ve bu konuda çok az örnek olmasına rağmen mahkemenin teknoloji çağına uygun hareket ederek olaydaki ihlali durdurmaya karar vermesi, yargının bu tür konularda güçlü bir refleksinin bulunduğunu gösteriyor.”

Gökçe sözlerini şöyle sonlandırdı:

“NFT’lerin hukuki niteliği oldukça tartışmalı olmakla birlikte mahkeme bu kararı ile NFT’lerin icra hukukuna konu olabilecek bir malvarlığı değeri olduğunu kabul etmiş oldu. Karar lehimize olmakla birlikte henüz bir tedbir niteliğinde olup, yargılamanın devamını heyecanla takip ediyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner