Yükleniyor...

Çin, Dijital Para Birimi İçin Huawei ile İşbirliği Yapacak

Çin, 2014'ten beri dijital para birimi geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

dijital para birimi konusunda huawei desteği

Çin, 2014’ten beri dijital para birimi geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu yılın Ağustos ayında, Çin Halk Bankası (PBoC) dijital bir Yuan geliştirdiğini duyurdu. Son haberlere göre, PBoC Çin’de iki şehirde telekom şirketlerinin yardımıyla testlerine başlayacak.

Çin, Facebook’un Libra projesini açıklamasının ardından dijital bir para birimi için planlarını açıkladı. Ülke o zamandan bu yana gelişimini hızlandırdı ve kısa sürede Shenzhen ve Suzhou şehirlerinde testlere başlayacak. Pekin merkezli Caijing dergisine göre, Çin Halk Bankası, dört devlete ait ticari banka ve Huawei, China Mobile, China Telecom ve China Unicom gibi telekom operatörleri ile işbirliği yapıyor. Yerel kaynaklara göre projeye dahil olan ticari bankaların her biri, kripto para birimi elektronik ödeme sisteminin (DC / EP) uygulanması için kendi ödeme stratejisini geliştireceği bir yarış başlattı.

Çin Dijital Para Birimi Test Lansmanını Başlatacak

Test lansmanı bu yılın sonuna kadar eğitim, ulaşım ve sağlık gibi sektörlerde küçük çaplı bir operasyon olarak başlatılacak. Daha sonra gelecek yıldan itibaren şehir genelinde tanıtılacak. Çin’in dijital para birimi Bitcoin’den çok farklı olacak ve aynı zamanda lider kripto para birimine kıyasla daha fazla işlem yapabilme yeteneğine sahip olacak. Çin Renmin Üniversitesi Fintech Enstitüsünde bir araştırmacı olan Yang Wang’a göre, bu para birimi saniyede 220 bin işlem gerçekleştirebilecek. Bu PayPal, Libra ve Bitcoin’in hızlarını gölgede bırakıyor. Şu anda, PayPal saniyede 40.000 işlem gerçekleştirirken, Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebiliyor. Başladıktan sonra, Facebook’un Libra’sı ise 1000TP / s’de işlem yapacak.

Çin Yarışta Lider Konumunda

Çin’in kripto ve blockchain teknolojisine yönelik çalışmaları, diğer ülkeleri de kendi dijital varlıklarını geliştirmeye yönelik motive etti. Birkaç gün önce, Fransa 2020’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar merkez bankası destekli dijital para birimini test edeceğini açıkladı. Kasım ayının sonlarında, Gana Bankası, gelecek yıldan itibaren merkez bankası dijital para biriminin kullanımını araştıracağını açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner